Gdzie jechać na wakacje?

Intensywnie zmieniająca się sytuacja na arenie międzynarodowej, w szczególności w zachodniej części Europy nie pozostaje bez wpływu na rynek turystyczny. Statystyki z 2016 roku wykazują, że wielu Polaków zostaje na wakacje w Polsce (ok. 12,5 mln), zmalała też nieco liczba osób przekraczających granicę. Polacy szukają miejsc bezpiecznych, w szczególności jeśli planują wyjazd rodzinny z dziećmi. Duży wpływ na decyzję mają różnego rodzaju zawirowania geopolityczne, ataki terrorystyczne (lub zagrożenie wystąpienia ataku), a także żywioły i kataklizmy. Nie warto jednak podejmować pochopnych decyzji na podstawie skrótowych i często nie do końca obiektywnych informacji, usłyszanych od znajomych czy w mediach. Poniżej kilka przydatnych informacji, które być może pomogą podjąć wakacyjną decyzje.

Komunikaty MSZ

Pierwszym źródłem informacji na temat bezpieczeństwa w danym kraju jest oficjalna strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam znajdziemy komunikaty dotyczące poszczególnych krajów. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku Tunezji, Egiptu czy Turcji, pomimo alertu „Nie podróżuj”, istnieją wydzielone, znane strefy turystyczne, gdzie jest względnie bezpiecznie. Jeśli obawiamy się jakiegokolwiek zagrożenia – wybierajmy kraje z komunikatem „Zachowaj zwykłą ostrożność”.

Bezpieczne, atrakcyjne i niedrogie

Oto kilka propozycji, które ze względu na zbiór atutów (rozpoczynając od bezpieczeństwa, poprzez atrakcyjność turystyczną po korzystne ceny) wydają się być dobrym, wakacyjnym rozwiązaniem:

– Chorwacja – uwielbiana przez Polaków, atrakcyjna przyrodniczo i historycznie, jednak coraz droższa ze względu na walutę Euro oraz duży popyt na usługi;

– Bułgaria – idealne miejsce na niedrogie wakacje o w hotelu z basenem, o niewygórowanym standardzie;

– Czarnogóra, Albania – kraje Bałkanów powoli otwierają się przed turystami po wojennych zawirowaniach, są niewątpliwie piękne, jednak brakuje w nich jeszcze rozwiniętej infrastruktury. To propozycja dla odkrywców;

– Grecja – jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków krajów, loty uruchomione przez tanie linie lotnicze zwiększają jej dostępność cenową.

 

 

 

Oceń post