Fakty i mity dotyczące włoskich ubrań

odzież włoska

Włoska moda rządzi się swoimi prawami. Nie brak w niej klasyki, elegancji i ekstrawagancji, dlatego czasem może być odbierana w różny sposób. Z założenia podstawą doboru włoskich ubrań jest zgodność kolorów. Klasyczne szarości i biele często uznawane za monotonne, ale czy to rzeczywiście jest prawdą? Wyjaśniamy, które z założeń na temat włoskich ubrań są prawdziwe, a które nie.

Klasyka nie musi być monotonnością

Wśród kolorów odzieży włoskiej dominują biele, szarości, odcienie koloru niebieskiego,
a także czerń. Wiele osób uważa, że są zbyt monotonne, aby móc stworzyć z nich wyróżniającą się stylizację. Okazuje się jednak, że klasyka jest zawsze ponadczasowa i obowiązkowa w każdej szafie. Klasyczne kolory stanowią bazę do powstania niepowtarzalnej stylizacji. Ponadto wiele ubrań włoskich, takich jak damskie bluzki w kolorze głębokiej czerni, uzupełnione są o zmysłowe koronki i siateczki. Stąd zostaje jedynie krok do zestawienia ich z dopasowanymi spodniami w dowolnym odcieniu i wzorze.

O włoskiej odzieży wypowiada się pracownik Butiku Imperium w Warszawie: „Najważniejsze we włoskiej odzieży jest jej bogactwo kolorów. To nie tylko klasyka, ale także nasycone i wyraziste barwy, które podkreślają wszystkie atuty. Obok takich stylizacji nie przechodzi się obojętnie”.

Choć biel może wydawać się niewyszukana, to właśnie ten kolor pasuje do wszystkich innych. Zmysłowe bluzki, kobiece sukienki i podkreślające sylwetkę spodnie – to ubrania, które z powodzeniem produkowane są właśnie w tej barwie. Podobnie jak czerń, biel również może stanowić bazę w wielu stylizacjach.

Nowoczesne wzory

Tradycyjną, włoską odzież charakteryzują nie tylko jednolite kolory. Choć to głównie klasyka rozpowszechniana jest na szeroką skalę, modę włoską wypełniają także różne wzory i nadruki. Zarówno klasyczne ubrania, jak i te wzorzyste stanowią idealne połączenie każdej stylizacji. Niejednokrotnie klasyka wykończona jest akcentami w paski lub kropki. Wzory wypełniają także całą powierzchnię bluzek, sukienek lub spodni, ponieważ mottem mody włoskiej jest to, aby się wyróżniać.

Dużą rolę odgrywają także dodatki. Casualowy strój można uatrakcyjnić kwiecistymi dodatkami, takimi jak torebka lub apaszka. Istotne mogą okazać się również wyraziste buty, które w basicowej stylizacji mogą stanowić przełamanie klasyki.

Niska czy wysoka jakość?

Wśród opinii publicznej można spotkać się ze zdaniem, że włoskie ubrania produkowane są z materiałów o niskiej jakości. Jest to jednak mitem. Odzież włoska opiera się na tkaninach, które odznaczają się dużą trwałością. Materiały, które wykorzystywane są na szeroką skalę przy produkcji odzieży włoskiej to jedwab, kaszmir, bawełna oraz wełna. Nie bez przyczyny ubrania z Włoch goszczą w szafach kobiet przez wiele lat i wyglądają jak zupełnie nowe. Tkaniny wybierane są do produkcji z dużą starannością tak, aby sprostać wymaganiom każdej kobiety.

4.7/5 - (ilość ocen: 3)