Ekwador Informacje Fakty Ciekawostki

Ekwador

Ten mały kraj jest jednym z 17 megazdywersyfikowanych krajów na świecie. Ma najwyższy poziom bioróżnorodności na kilometr kwadratowy. Jeśli chcesz mieć śmiesznie wysokie szanse na zobaczenie życia w całej jego okazałości, to Ekwador jest miejscem, do którego warto się udać.

Około 8% gatunków płazów, 5% gatunków gadów, 8% ssaków i 16% gatunków ptaków znajduje się właśnie tutaj, w małym kraju Ekwadoru, który stanowi zaledwie 0,2% powierzchni ziemi świata.

Ludność Ekwadoru to nieco ponad 16 milionów mieszkańców.

Godzina szósta to czas, kiedy słońce wschodzi i zachodzi przez cały rok. Dlaczego? No cóż, to jest spowodowane przez lokalizację Państwa.

Nazwa Ekwador pochodzi od słowa równik, które samo w sobie biegnie przez kraj zaledwie kilka kilometrów od stolicy Quito. Jest to jedyny krajów na świecie, który został nazwany na cześć cechy geograficznej.

Równik znajduje się 26 km na północ od stolicy Quito. W miejscu równika znajduje się duża atrakcja turystyczna zwana Ciudad Mitad del Mundo i znajduje się tam gigantyczny pomnik upamiętniający odkrycie i wytyczenie równika. Jednak nowoczesne pomiary potwierdziły, że dokładne położenie równika wynosi około 240 metrów na północ od tego pomnika.

W 1949 r. odtworzono słynną audycję War of the Worlds, która została wykonana w Quito, stolicy Ekwadoru. Spowodowało to tak wielką panikę, ponieważ armia, policja i straż pożarna rzekomo wyszły z miasta, aby walczyć z rzekomą inwazją obcych. Gdy wszyscy dowiedzieli się, że wszystko jest fałszywe, spalili radiostację.

W 2008 r. konstytucja Ekwadoru uznała naturę za podmiot posiadający własne, prawnie egzekwowalne prawa. Był to pierwszy kraj na świecie, który kiedykolwiek to zrobił, dając otaczającemu go terytorium naturalnemu „prawo do istnienia, wytrwałości, utrzymania i regeneracji jego żywotnych cykli”.

W Ekwadorze występuje 4250 gatunków storczyków, z których 1301 to gatunki endemiczne, co czyni go krajem o największej na świecie liczbie gatunków storczyków.

Główne hotele i restauracje akceptują karty kredytowe. Jeśli jesz w małych, domowych restauracjach, musisz mieć gotówkę. Lokalni rzemieślnicy uliczni przyjmują tylko gotówkę, więc jeśli planujesz zakupy, przyjdź przygotowany.

Język Hiszpański jest oficjalnym językiem Ekwadoru.

W nagłych przypadkach zadzwoń pod numer 911 lub 101 wyłącznie do policji.

Istnieje wiele sposobów, aby zostać rezydentem Ekwadoru lub pozostać w kraju przez dłuższy czas, a proces ten zazwyczaj trwa najwyżej kilka miesięcy. Dobrą wiadomością jest to, że proces ten stał się mniej skomplikowany i czasochłonny niż w przeszłości.

Oprócz istniejących biur w Quito i Guayaquil, rząd otworzył biuro w Cuenca w odpowiedzi na rosnącą liczbę emigrantów. Wszystkie biura posiadają dwujęzyczny personel, który pomaga wnioskodawcom, którzy nie mówią po hiszpańsku.

Wymagania dotyczące dokumentów zostały uproszczone, a obcokrajowcy czasami otrzymują wizy w ciągu tygodni, a nie miesięcy. Ministerio de Relaciones Exteriores, Comercio e Integración (MMRRE) jest organem właściwym zarówno dla wiz nieimigracyjnych, jak i imigracyjnych lub pobytowych.

Ekwador jest jednym z najtańszych krajów na świecie, w którym można żyć. Od ceny nieruchomości i czynszu, poprzez koszt wynajęcia pokojówki w pełnym wymiarze godzin, po cenę produktów i kolacji w dobrej restauracji, będziesz zaskoczony niskimi kosztami utrzymania w Ekwadorze.

W Ekwadorze istnieje gatunek orchidei, który wyewoluował, aby wyglądać jak coś, co jest dziwnie podobne do twarzy małpy. Dorasta w chmurach lasów Ekwadoru, na wysokości od 1000 do 2000 metrów nad poziomem morza. Wielu twierdzi, że pachnie nieco podobnie jak dojrzała pomarańcza, gdy jest w pełnym rozkwicie.

Te urocze świnki morskie, które są często trzymane jako zwierzęta domowe w innych częściach świata, są znane jako „jadalne” w Ekwadorze. Są one uważane za lokalny przysmak w wielu miastach wyżyny ekwadorskiej.

4.6/5 - (ilość ocen: 9)