Jak działają rzeczywistość rozszerzona i ta wirtualna?

Rzeczywistość wirtualna to bardzo popularny temat ostatnimi czasy. Nie ma czemu się dziwić, jest to bardzo interesujące zagadnienie, którego praktycznie każdy chciałby spróbować. Geneza boomu na rzeczywistość wirtualną jest bardzo prosta. Przede wszystkim należy pamiętać o czasach, kiedy tylko na filmach można było zauważyć takie rozwiązania. Wszyscy chyba kojarzą obraz, w którym dana osoba ma na sobie okulary, które przenoszą go do wirtualnego świata. W czasach, kiedy oglądało się takie sceny była to tylko wizja dalekiej rzeczywistości. Dzisiaj jednak technika pozwala nam na doświadczenie czegoś takiego na własnej skórze. Dlatego też wielu uważa to za moment przełomowy i chce go po prostu doświadczyć.

W kwestii rzeczywistości wirtualnej należy rozgraniczyć dwa pojęcia. Pierwszym z nich jest rzeczywistość wirtualna (w skrócie VR). Jest to przestrzeń wytwarzana komputerowo, która reaguje na ruchy osoby poruszającej się w niej. Można wchodzić w interakcje ze światem wyświetlanym przez wyświetlacz. Wyświetlacz jest niczym innym jak okularami, które uczestnik nakłada na oczy. Wszystko co widzi jest wtedy światem wygenerowanym komputerowo. Wykorzystywania takiej technologii jest bardzo dużo sposobów. Przede wszystkim są to gry, jednak nie ma przeciwskazań, by wykorzystywać to do celów naukowych, gdy to wyświetlane są obrazy z trudno dostępnych sytuacji, np. wygenerowana komputerowo sekcja zwłok.

Rzeczywistość rozszerzona odbierana jest także za pomocą okularów, jednak nie jest to jedyny sposób. Można do tego wykorzystywać także telefon po prostu trzymając go w ręku. Chodzi bowiem o to, by na elementy rzeczywistego świata nakładane były elementy komputerowe. I tak zwykły przedmiot uchwycony w kamerze może mieć pewne cechy wygenerowane przez komputer, ale mogą zostać także zostać wyświetlone informacje o danej rzeczy. Jak widać jest to narzędzie typowo informacyjne, co zresztą jest bardzo ułatwiające. To również wizja znana z wielu filmów science fiction. Jak widać dzisiaj wszystko jest możliwe.

Oceń post