Drukarka laserowa czy atramentowa – która wybrać?

Drukarka

Posiadamy dostęp do cennych drukarek, natomiast moglibyśmy zastanawiać się nad tym, które z nich okazują się najlepsze. Przede wszystkim wyróżniamy drukarki laserowe i atramentowe. Którą z nich warto posiadać w domu bądź biurze? Dobrze jest przyjrzeć się ich poszczególnym parametrom, jak i technologii drukowania.

Dzięki temu zauważymy, że drukarki laserowe wykorzystują toner, natomiast w drukarkach atramentowych odpowiednie tusze. Okazuje się, że wysoką ceną cechują się drukarki laserowe, natomiast okazują się one oszczędniejsze i o wiele szybsze. Tańszym rozwiązaniem na rynku są drukarki atramentowe, o które jednak należy minimalnie bardziej zadbać. Poznajmy więc poszczególne wady i zalety takich drukarek.

Drukarka atramentowa czy laserowa

To drukarka, która jest nam znana już od wielu lat. Wynika to z szybkiej dostępności do tuszy, które są stosowane w takim urządzeniu. Drukarka ta cechuje się przede wszystkim możliwością drukowania w kolorze, niską ceną, niskim poziomem hałasu oraz mniejszym rozmiarem od drukarki laserowej. Posiada również pewne wady, jak na przykład wyższe koszty użytkowania, mniejszą prędkość i średnią jakość wydruku.

Drukarka laserowa cechuje się innymi parametrami, przede wszystkim szybki wydrukiem, wyższą jakością wydruku. Posiada jednak pewne ograniczenia. Zazwyczaj jest o wiele większa od drukarki atramentowej i klienci muszą wybrać czy chcieliby korzystać z drukarki monochromatycznej czy kolorowej.

Drukarki czy urządzenia wielofunkcyjne?

Producenci takich urządzeń starają się spełniać nowe potrzeby i oczekiwania swoich klientów. I dlatego przedstawiają im również pewne urządzenia wielofunkcyjne. Pełnią one nie tylko rolę drukarki, ale również skanera, kserokopiarki oraz faksu. Na rynku wyłoniły się nawet drukarki 3d, dzięki którym jest możliwość uzyskiwania odpowiednich przedmiotów, które tworzy się za pomocą różnorodnych materiałów. Na tej podstawie drukarki nie tylko drukują, ale tworzą również takie rzeczy, jak figurki, narzędzia, buty, części do urządzeń i wiele innych rzeczy.

Jak wybrać najlepszą drukarkę?

Podczas zakupu drukarki warto przyjrzeć się szybkości wydruku, jakości wydruku oraz jej rozmiarom. Już na podstawie tych parametrów będziemy mogli wstępnie ocenić czy spełnia ona nasze potrzeby. Aby dokładnie to ocenić, to przechodzimy dalej, czyli staramy się dowiedzieć, jakie są koszty eksploatacji drukarki, dostępne tusze i kartridże. Dodatkowo producenci w każdej drukarce starają się ukazać jej możliwości, na podstawie takiego wskaźnika, jak poziom obciążalności. On przedstawia liczbę stron, którą jesteśmy w stanie wydrukować w przeciągu 1 miesiąca bądź w innym terminie.

Duże znaczenie powinny odgrywać jeszcze inne parametry

jak np. rozdzielczość drukarki dpi. Minimalna powinna wynosić 300 dpi. wymiary stosowanego papieru / jego gramatura. Im więcej możliwości tym lepiej.

Widzimy, jak różnorodne czynniki mogą wpływać na to, która drukarka atramentowa czy laserowa okaże się dla nas najlepsza. Jeśli interesuje nas przede wszystkim sprzęt, z którego będziemy korzystać co jakiś czas, to tutaj moglibyśmy pozwolić sobie na dobrej jakości drukarkę atramentową. Gdyby jednak interesowała nas wyższa jakość i korzystalibyśmy z drukarki każdego dnia, wielokrotnie, to tutaj lepszym wyjściem okazuje się drukarka laserowa.

najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olgierd
Gość

Świetny wpis! Właśnie szukałem drukarki dla siebie. Zależało mi na takiej, która będzie jak najbardziej ekonomiczna.