Dobre i Tanie Odkurzacze – Ranking Najlepszych Odkurzaczy

Dobre i Tanie Odkurzacze

Odkurzacz w swoim domu, pracy, czy nawet w samochodzie posiada chyba każdy człowiek. Jest to rzecz, która zwykle leży schowana w szafie, w piwnicy albo w garażu, więc kiedy nie jest nam potrzebna, zwyczajnie zapominamy o niej i nie rozważamy jej wad i zalet na co dzień.

Również, kiedy odwiedzamy centrum handlowe, naszą uwagę prędzej przyciągną atrakcyjne i kolorowe smartfony, niż jakieś tam podobne do siebie, stojące w rządku odkurzacze.

Dopiero, kiedy trzeba kupić takie urządzenie, zaczynamy zastanawiać się, jaki odkurzacz za pieniądze dostępne w naszych kieszeniach możemy kupić. I nie oszukujmy się – większość z nas kupuje tego typu produkty dopiero, gdy ten sterany życiem staruszek wyzionie ducha całkowicie, albo z jakichś innych powodów odmówi nam posłuszeństwa i strajkiem nie chce już współpracować.

Co wtedy robić? Jaki odkrzacz wybrać? Co jeśli nie planowaliśmy kupna odkurzacza z wyprzedzeniem i nie mamy na ten cel przeznaczonej zbytnio wygórowanej sumy? Miejmy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam dokonać właściwego wyboru i jeśli właśnie szukacie sprzętu ssącego do sprzątania, rozjaśni Wam nieco meandry asortymentu dostępnego na polskim rynku.

Czy tani odkurzacz ma sens?

Na początek należy zaznaczyć, że pojęcie “tani” jest stwierdzeniem bardzo względnym. Dla jednych, dobrze zarabiających osób, tani odkurzacz może oznaczać produkt, którego ceny zaczynają się nawet od dwóch tysięcy złotych, kiedy dla innych taniość oznacza produkty rozpoczynające tabelę w wyszukiwarce internetowej posortowaną dodatkowo od najniższych kwot do najwyższych – nie odwrotnie. Właśnie takimi produktami w niniejszym artykule będziemy się zajmować.

Wybierzemy dla Was kilka najbardziej popularnych i dosłownie najtańszych na rynku odkurzaczy, przeanalizujemy ich możliwości, konstrukcję, materiały z jakich zostały wykonane, długość gwarancji, a co najważniejsze nasze oceny uwzględnią również opinie użytkowników. Zatem można powiedzieć, że tworzymy tutaj małe wademekum dostępnych obecnie na rynku odkurzaczy pomocne dla tych, którzy właśnie szukają sprzętu dla siebie i nie chcą tracić czasu na samodzielny research w internecie albo nie chcą być zdani wyłącznie na łaskę sprzedającego, którego zadaniem – niestety zbyt często – jest jedynie sprzedać dany produkt.

Odpowiadając na postawione wyżej zapytanie, czy tani odkurzacz ma w ogóle rację bytu, należy stwierdzić, że owszem – tak! Zauważmy, że w zasadzie każdy zakupiony sprzęt spełni swoją rolę. Podstawową bowiem funkcją takiego urządzenia jest podciśnieniowe wessanie kurzu i innych drobnych elementów i w ogólnym rozrachunku większość z nas korzysta tylko z niej.

Jednak podstawowa rola odkurzacza nie sprowadza się jedynie do pożerania suchego brudu, bo istotną dla jego użytkownika cechą będzie też na przykład jego wytrzymałość, rozmiar, czy materiały z jakich został wykonany, a dla niektórych – poziom hałasu. Nikt bowiem nie chciałby kupić czegoś, co umrze śmiercią naturalną po kilku miesiącach użytkownika, być może nawet jeszcze przed końcem gwarancji. Bardzo uciążliwe byłoby używanie sprzętu, który zgubi kółko i będzie niszczył nasze podłogi przy każdym jego przesunięciu.

Również mija się z celem kupowanie odkurzacza, którego giętkie rurki albo rozsuwana metalowa rura pękną i trzeba będzie co kilka tygodni dokupywać, często niedostępne już podzespoły. Dobrze też jest, gdy nasz tani odkurzacz będzie miał w zestawie kilka różnych końcówek, które umożliwią sprzątanie na przykład jakichś ciasnych zakamarków, albo elektryzujących się powierzchni, do których oczyszczenia potrzebna jest “łapka” z miotełką.

Wszystkie powyższe elementy powinny być brane pod uwagę przy zakupie konkretnego modelu odkurzacza. Często bowiem przesadna oszczędność (niekiedy nawet kilkuzłotowa) może kończyć się zakupem o wiele gorszego materiałowo urządzenia albo takiego, do którego sporą część drobnostek trzeba będzie dokupić oddzielnie.

Od czego zacząć wybieranie odkurzacza?

Prawdą jest, że większość ludzi wybiera oczami. Niezależnie od tego, czy kupujemy mięso lub owoce, czy samochód, pierwszym zmysłem, jaki na nas oddziałuje jest wzrok. Oczywiście walor estetyczny kupowanego przez nas odkurzacza również ma znaczenie – tym bardziej, jeśli nie mamy zamkniętego schowka w naszym mieszkaniu, a nasze potencjalne zakupy będą wystawione na widok publiczny. Jednak to, czy odkurzacz jest dla nas ładny czy szpetny, nie powinno być pierwszym czynnikiem przy jego wyborze.

Często produkty ładne nie mają sobą nic więcej do zaoferowania albo ich specjalny design ma za zadanie sprawić, że będą wyglądały na droższe. Czasami można kupić atrakcyjny wizualnie odkurzacz za dwukrotnie większe pieniądze oferujący dokładnie to samo, co mniej upiększone, zwyczajne urządzenia. Takich sytuacji zdecydowanie unikamy! Stronimy wręcz od wybierania oczami i przy zakupach włączamy nasze mózgi. A fakt, że czytasz niniejszy artykuł może być i prawdopodobnie jest dowodem na to, że właśnie tę inteligentną drogę obrałeś!

Zanim jednak udamy się do sklepu, czy porównywarek internetowych, które omamią nasze oczy atrakcyjną i kuszącą ekspozycja, musimy sprecyzować kilka ważnych czynników. Pomogą nam one odrzucić odkurzacze nie nadające się dla nas i zawężyć pole poszukiwań do tych, które właśnie w stu procentach dopasowane będą do naszych potrzeb.

Gdzie używany będzie nasz odkurzacz?

To w zasadzie najważniejszy aspekt całej sprawy. O odkurzacz we własnym domu będziemy dbali sami, więc o jego ewentualną eksploatacje dbać będziemy samodzielnie. Jednymi z istotnych cech danego produktu może być pobór mocy (co może owocować na przykład większymi rachunkami za prąd), czy wielkość worków, które częściej lub rzadziej będziemy wymieniać i też kupować (do tego należy zwrócić uwagę na cenę i dostępność tego typu elementów). Jeśli mamy niewielkie mieszkanie oczywistym wyborem będzie mały odkurzacz, ale kiedy mieszkamy w wolno stojącym domu o dużej powierzchni, lepiej jest zastanowić się nad większym sprzętem o dużej pojemności.

Jeśli kupowalibyśmy odkurzacz do firmy biurowej, należałoby postawić na jakość jego wykonania, gdyż pracownicy nie zawsze będą dbać o nasz sprzęt jak o swój własny. Z kolei do firm specjalistycznych, należy rozważyć zakup droższych odkurzaczy, mogących dla przykładu uprać tkaninę lub usunąć rozlane środki chemiczne, zatem ten aspekt (ze względu na ceny sprzętu) w niniejszym rankingu zostanie pominięty.

Ranking odkurzaczy

1) Manta VCL102B

cena: od 129 zł

Manta to firma, która na polskim rynku funkcjonuje już od wielu lat, a jej opinia i pozycja zyskała rangę ugruntowanej. Firma produkuje sprzęty elektryczne i elektroniczne począwszy od telewizorów, przez akcesoria komputerowe (myszki, joysticki, klawiatury komputerowe), smartfony, na odkurzaczach skończywszy. Są to jednak w większości sprzęty budżetowe, czyli po prostu tanie. Niekiedy swoimi funkcjami nie odbiegają od produktów marek premium, to jednak niski koszt musi ciągnąć za sobą jakieś kompromisy. Zwykle za niższą cenę odpowiadają gorsze materiały i nie zawsze najnowsze rozwiązania technologiczne. Jednak produkty Manta nie są typową “Chińszczyzną”, która rozlatuje się w pierwszym dniu użytkowania, ale przyzwoitym sprzętem, adekwatnym do swojej ceny.

Odkurzacz Manta VCL102B to urządzenie o maksymalnej mocy 800 W. Przy tej mocy wytwarza hałas rzędu 89 dB, co jest na prawdę niespodziewanie dobrym wynikiem jak na sprzęt za tę kwotę. Niższa cena została tu osiągnięta za sprawą kilku prostych kompromisów: niewielki rozmiar, małe worki (1,8 litra) i brak automatycznej zwijarki dla 4 metrowego kabla, w miejsce której dostajemy miejsce do ręcznego jego nawijania pod spodem odkurzacza. W zestawie mamy dwie końcówki – dużą ssawko-szczotkę i szczelinową, rurę giętką oraz sztywną. Odkurzacz wyposażono w mikro-filtr. Klasa energetyczna odkurzacza oznaczona jest literą B, co oznacza niewielki pobór mocy, jednak przekłada się to na niższe walory zbierania kurzu z dywanu i dużą reemisję pyłów.

Większość opinii pisanych przez internautów jest pozytywna. Nikt nie pisał o nagłych awariach ani uszkodzeniach mechanicznych wynikających z jego użytkowania. Ludzie podkreślają, że jest lekki i cichy. Pierwsze reakcje to miłe zaskoczenie, że za tak niewielkie pieniądze dostaje się normalny odkurzacz o przyzwoitych parametrach.

2) ZANUSSI ZANSC10

cena: od 140 zł

Zanussi to znana włoska firma o blisko stu letniej tradycji. W roki 1984 kupiona została przez firmę Electrolux. Produkty obydwu tych firm specjalizujących się w sprzęcie gospodarstwa domowego kojarzone są z wysoką jakością i również wyższym niż firma Manta prestiżem oferowanych sprzętów. Nazwę i logo tych firm kojarzy chyba każdy Polak choćby ze słyszenia.

Odkurzacz ZANUSSI ZANSC10 to sprzęt nieco większy od naszego najtańszego numeru jeden rankingu. Pojemność worków to już 2 litry, a moc odkurzacza to 1400 W. Wiąże się to z niższą klasą energetyczną – E, ale lepszymi parametrami zbierania kurzu z dywanów i powierzchni płaskich. O dziwo przy znacząco wyższej mocy niż w Mancie uzyskano poziom hałasu nie przekraczający 85 dB. Odkurzacz wyposażono w mikro-filtr oraz długi, bo ponad siedmiometrowy kabel. W zestawie dostajemy rurę teleskopową, elastyczny wąż ssący i ssawko-szczotkę z możliwością przełączania dywan-parkiet. Producent daje na swój odkurzacz długą, bo dwuletnią gwarancję, którą w niektórych sklepach dodatkowo można rozszerzyć. Odkurzacz wyposażono w automatyczną zwijarkę kabla oraz regulację siły ssania przy pomocy pokrętła.

Opinie internautów są przychylne. Nie znaleziono tych negatywnych. Większość stwierdza, że za te pieniądze dostaje się niewielki odkurzacz o dobrej sile pracy, który jest dodatkowo cichy i wytrzymały.

3) BLAUPUNKT VCB201

cena: od 140 zł

Blaupunkt to niemiecka firma również o prawie stu letniej historii, kojarzona raczej z dobrej jakości sprzętem audio. Jak się okazuje, produkuje ona też sprzęt AGD. Logo marki to niebieska kropka, co jest też dosłownym tłumaczeniem niemieckiego “Blaupunkt”. Lwia część produktów tej firmy nawiązuje designem i kolorem do loga firmy. Odkurzacz BLAUPUNKT VCB201 również posiada niebieskie elementy i duże koła nawiązujące do loga niebieskiej kropki.

Analizowany model wyróżnia klasa energetyczna A oznaczająca najbardziej energooszczędny sprzęt. Ciekawą cechą niniejszego produktu są miękkie, duże koła. Poza tym odkurzacz BLAUPUNKT VCB201 nie wybija się znacząco poza produkty konkurencji w tej klasie i przedziale cenowym. Posiada 2 litrowy tekstylny worek, filtr, kabel o długości 4,8 metra, rurę giętką i sztywną – teleskopową. Regulację siły ssania umieszczono na rurze. Odkurzacz cechuje średnia reemisja pyłów, a na wyróżnienie w jego specyfikacji zasługuje niski poziom głośności, nie przekraczający 80 dB. Do zestawu dołączono ssawkę szczelinową i szczotko-ssawkę z dwoma trybami pracy: dywan i powierzchnia gładka. Odkurzacz wykonano z odpornych na obicia i uszkodzenia mechaniczne plastyków.

Nie znaleźliśmy zbyt wielu opinii na temat tego produktu, ale naszym zdaniem jest godny polecenia. Marka Blaupunkt cieszy się wysoką popularnością na rynkach europejskich, co musi mieć podparcie w jakości oferowanych sprzętów. Dodatkowym atutem jest dwuletnia gwarancja.

4) BOTTI ODESSA HJX1306-D

cena: od 143 zł

Firma Botti Electronic nie ma tak dobrze rozpoznawanej (w naszej opinii) marki jak trzy, prezentowane powyżej sprzęty, ale jej produkty są ogólnie i powszechnie dostępne na polskim rynku AGD. Firma znana jest głownie z produktów kuchennych.

Oferowany przez firmę odkurzacz BOTTI HJX1306-D dostępny jest w różnych opcjach kolorystycznych. Jest to odkurzacz bezrowkowy o oznaczeniu klasy energetycznej C – czyli średnio-oszczędny. Maksymalna moc sprzętu to 1000 W, a poziom hałasu nie powinien przekraczać 85 dB. Odkurzacz jest niewielki, wyposażony w kabel o długości zaledwie 3,2 metra. Jednak do tak krótkiego kabla dołączono automatyczną jego zwijarkę uruchamianą pedałem. Rury odkurzacza są plastykowe, a do zestawu dołączona jest szczotko-ssawka. Bezrowkowy pojemnik na kurz musi być opróżniany ręcznie.

Podstawowe wady produktu nakreślane w powtarzających się opiniach internetowych to przede wszystkim za krótki kabel. Jedna osoba zwróciła też uwagę na spadającą moc odkurzacza, ale w naszej opinii wiązało się to z niewłaściwym jego użytkowaniem w postaci zatkanego filtra.

5) CAMRY CR 7016

cena: od 136 zł

Firma Camry Premium istnieje na rynku od przeszło 25 lat. Producent na swojej stronie podaje, że produkuje wysokiej klasy sprzęt o różnym przeznaczeniu. Nawet ten medyczny. Odkurzacz CAMRY CR 7016 może zaświadczać o wysokiej klasie produktów, ponieważ cechuje go wysoka siła ssania przy mocy 1000 W.

Odkurzacz wygląda przyzwoicie, choć nie poraża super nowoczesnym designem. Główną jego zaletą jest wysoka siła ssania porównywana z odkurzaczami o mocy 1800 W przy czym ten mały odkurzacz to standardowe 1000 W. Do tego należy podkreślić niski poziom hałasu, który nie przekracza 76 dB i w miarę dobre właściwości zbierania kurzu z powierzchni dywanowych i gładkich. Siedmiometrowy przewód zwijany jest przy pomocy zwijarki. Kolejną niespotykaną powyżej cechą tego odkurzacza jest wskaźnik zapełnienia dwulitrowego worka! Kółka maszyny są miękkie i posiada ona też uchwyt ułatwiający przenoszenie. Całość zestawy wyposażona jest w ssawko-szczotkę (2 opcje powierzchni) i rurkę do odkurzania szczelinowego. Rury są jak w większości przypadków dwie: sztywna i giętka. Brak informacji o regulacji siły ssania.

Opinie internautów są bardzo przychylne dla tego produktu. Nazywa się go nawet “małym potworem”, co chyba podkreśla jego moc. Nie ma informacji o jakichkolwiek jego nagłych awariach, wiec biorąc pod uwagę jego specyfikacje, opinie i cenę jest chyba produktem godnym polecenia.

6) ZELMER ELF 3 ZVC165YF

cena: od 157 zł

Nie mogło w naszym zestawieniu zabraknąć polskiej niegdyś marki ZELMER. Firma swoją siedzibę ma w podkarpackim Rzeszowie, a jej historia sięga czasów jeszcze przedwojennych i zakładów Cegielskiego. Odkurzacze tej marki są produktami spośród tych najczęściej wybieranych przez polskiego konsumenta i tymi cieszącymi się najlepszą opinią. Sprzęty ZELMERu cechuje prostota wykonania, przyzwoity design, wysoka jakość użytych materiałów oraz długa żywotność i wysoka bezawaryjność produktów.

Podobne cechy łączy w sobie ZELMER ELF 3 ZVC165YF. Odkurzacz wyposażony jest w 2,5 litrowy worek (najwięcej z naszej rankingowej szóstki) o właściwościach filtrujących zapobiegających rozprzestrzenianiu się roztoczy, pyłków i bakterii. Cały zestaw waży niespełna 4 kg. Rura sztywna wykonana jest z metalu, a giętka z bardzo dobrego jakościowo tworzywa sztucznego. Chowany zwijarką kabel ma średnią długość około 5 metrów. Odkurzacz plasuje się w klasie A jeśli chodzi o energooszczędność, ale jest w porównaniu z powyżej wymienionymi produktami dość głośny: 84 dB.

Opinii dla tego modelu (również innych tej marki) jest dziesiątki. Świadczy to o popularności zelmerowskich odkurzaczy. Opinie w większości są bardzo przychylne. Tylko niewielki procent użytkowników miał jakiekolwiek z odkurzaczem problemy wynikające prawdopodobnie ze zbyt destrukcyjnego traktowania produktu.

Podsumowanie i zwycięzca

Jak widać na rynku dostępnych jest dużo tanich odkurzaczy do zastosowania domowego. Jeśli zepsuje się Twój stary odkurzacz z pewnością będziesz miał w czym wybierać. Nasza redakcja wybrała zwycięzcę z pośród najtańszej szóstki. Należy zaznaczyć, że przedstawiliśmy Wam te naszym zdaniem najlepsze za tak niewielkie pieniądze odkurzacze. Z pośród nich wyłania się na czele nasz polski ZELMER. Decyzja zapadła ze względu na to, że jest tylko o kilka złotych droższy od pozostałych, a w dodatku najbardziej popularny. Jest to najlepszy wyznacznik jakości marki. Do tego dokładamy 4-stopniowy system filtrów i rury dostępne w jednym standardzie, co ułatwia ich wymianę w razie jakichkolwiek uszkodzeń i mamy zwycięzcę.

To tylko nasze skromne zdanie. Opinia wyrażona z nadzieją, że pomoże ona ludziom szukającym nagle dobrego, ale taniego odkurzacza. Zatem do dzieła i życzymy powodzenia!

Dobre i Tanie Odkurzacze – Ranking Najlepszych Odkurzaczy
4.6 (91.67%) 12 głosów