Dobre CV – ułatwi znalezienie pracy

cv

CV. Jedno z najważniejszych dokumentów, w sytuacji, kiedy starasz się otrzymać dobrą posadę, upragnioną pracę. Choć jego forma może – zupełne myląco – wzbudzać u niektórych przeświadczenie i myśl: „co to za problem napisać CV”, „prościzna, nic łatwiejszego” – to mogą oni się srogo rozczarować. Stworzenie CV być może może potrwać 5 minut, jednak stworzenie DOBREGO CV to prawdziwa sztuka.

Szukanie pracy, a dobre CV

Poszukiwanie pracy lub jej zmiana wiąże się z przygotowaniem wszelkich dokumentów aplikacyjnych, w tym CV. Statystyki mówią, że na 50 rozesłanych dokumentów, aplikanci otrzymują wiadomość zwrotną jedynie z 3 miejsc. To zatrważająco mało. Wiele listów motywacyjnych i życiorysów ląduje w koszu bez zerknięcia na nie okiem. Dobre CV powinno w taki sposób zaintrygować potencjalnego przyszłego pracodawcę, zainteresować go i przykuć uwagę, by chciał jak najszybciej je przejrzeć i przeczytać.

Jak to zrobić?

Wystarczy trzymać się kilku prostych kroków przy tworzeniu CV. Oto one:

  1. Dobre CV powinno być estetyczne i nie powinno zawierać błędu.
    Estetyczne – znaczy odpowiednio sformatowane, zredagowane; bezbłędne – jeżeli chodzi o zapis, literówki, daty, ważne dane i informacje.
  2. Zawierać konkretne informacje i mieć wyraźny podział na sekcje.
    Przed stworzeniem CV warto usiąść w spokoju, przeanalizować własne dokonania, sukcesy, jasno wyznaczyć, które z nich mogą być podporą w poszukiwaniu konkretnej pracy w określonej branży, które z nich sprawią, że konkurencja zostanie daleko w tyle, które z nich mogą przeważyć o decyzji dotyczącej przyjęcia do pracy. CV to nie miejsce na osobiste historie i przechwałki. Dobre CV powinno zawierać pełne dane osobowe: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania, datę urodzenia. Ponadto najważniejsze – doświadczenie zawodowe i wykształcenie – zapisane od najnowszego, z wypunktowanymi najważniejszymi obszarami działalności. Kolejną sekcją są umiejętności – kompetencje, które sprawią, że pracodawca przychylniej spojrzy na to konkretne CV. Mają one wyróżnić aplikującego na tle pozostałych chętnych na to stanowisko – tutaj należy wpisać znajomość języków obcych wraz z poziomem znajomości, wszelkie umiejętności miękkie – odporność na stres, umiejętność negocjacji, działania pod presją czasu, stresu; należy poszukać najodważniejszych umiejętności, nie ograniczać się wyłącznie od tych popularnych.
  3. Nasze CV powinno zostać wysłane w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy.
    Mamy szansę na znalezienie pracy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy CV i wymienione w nim kwalifikacje spełniają wszelkie formalne wymogi. Warto zaoszczędzić nasz czas i czas rekruterów, jeżeli wysyłamy w dane miejsce CV „na próbę”, bez odpowiednich kompetencji i wymaganego doświadczenia.
  4. CV powinno być przyjemne dla oka, ujęte w ciekawą i niebanalną formę graficzną.
    Warto skorzystać z darmowych generatorów CV (np. https://www.jober.pl/cv-generator/), by stworzyć dokument, który przykuje wzrok pracodawcy i przyniesie nam upragnioną posadę.

Więc do dzieła, nie ma czasu do stracenia, a świat pracy stoi przed nami otworem. Czy to praca w Polsce czy za granicą, dobre CV rozświetli drogę do znalezienia ciekawej pracy

4.1/5 - (ilość ocen: 9)