Czym się różnią ćwiczenia kardio od modelujących?

Ćwiczenie modelujące oraz kardio są ćwiczeniami, które są najczęściej stosowane i należy wiedzieć o tym czym one się cechują oraz jakie aktywności fizyczne są zaliczane do poszczególnych rodzajów ćwiczeń. Należy pamiętać również o tym, że przed rozpoczęciem wykonywania tych ćwiczeń musimy wykonać odpowiednią rozgrzewkę. Na zakończenie treningu należy również wykonać ćwiczenia rozciągające.

Ćwiczenia kardio.

Ćwiczenia kardio, czyli wytrzymałościowe powodują oddziaływanie na nasz układ krwionośny oraz oddechowy. Wykonywanie ćwiczeń kardio sprawi, nasz wytrzymałość organizmu się znacznie poprawi. Ubocznym skutkiem wykonywania tych ćwiczeń jest utlenienie tkanki tłuszczowej i właśnie dlatego te ćwiczenia powinny dominować w planie treningowym, który wspomaga proces zmniejszenia naszej wagi. Przykładowe ćwiczenia kardio to:

  • bieganie,
  • pływanie,
  • jazda na rowerze,
  • ćwiczenia na orbitreku oraz na steperze.

Ćwiczenia modelujące.

Ćwiczenia modelujące oddziałują głównie na nasze mięśnie, które są w szczególny sposób zaangażowane w wykonywanie danego ćwiczenia. Istotne jest też to, że mogą one w różnych sposób działać na naszą tkankę mięśniową. Wykonując ćwiczenia modelujące możemy bodźcować nasze mięśnie w kierunku ich wzrostu oraz zwiększenia ich siły. Dodatkowo możemy polepszać naszą wytrzymałość mięśniową. Poprzez rozwijanie tej zdolności motorycznej przyczynimy się do wysmuklenia oraz wymodelowania partii ciał, które są bodźcowane. Przykładowe ćwiczenia modelujące to:

  • pompki,
  • brzuszki,
  • przysiady,
  • ćwiczenia, które wykorzystują zewnętrzne obciążenie na przykład hantle oraz atlasy.

Wykonując ćwiczenia modelujące pamiętajmy, że nie każde ćwiczenie tego rodzaju sprawi przyrost naszych mięśni. Wszystko jest zależne od ilości powtórzeń, wykorzystywanego obciążenia oraz czasu trwania przerwy pomiędzy wykonywaniem poszczególnych serii ćwiczeń. Nie warto również uwierzyć w modę, która mówi, że wykonywanie brzuszków sprawi redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej z brzucha. Redukcję taką realizują ćwiczenia kardio.

Oceń post