Czym tak naprawdę są zakwasy i od czego zależą?
Zakwasy to ból mięśni, który spotyka regularnie ćwiczących oraz mających zaległości w treningach. Jest on spowodowany zbyt dużym nagromadzeniem się kwasu mlekowego w pracujących mięśniach. Ból powstaje podczas beztlenowego spalania glukozy i związku z tym do zakwasów dochodzi podczas treningów anaerobowych, czyli beztlenowych. Trening beztlenowy cechuje się tym, że energia, która jest potrzebna naszym mięśniom do pracy produkowana jest w wyniku beztlenowych przemian energetycznych. Bardzo duże stężenie kwasu mlekowego w bardzo mocno pracujących mięśniach powoduje pobudzenie znajdujących się w ich obrębie chemoreceptorów, co sprawia powstawanie bólu. Dla wielu z tych osób zakwasy są złem koniecznym oraz najgorszym skutkiem ubocznym treningów. Jednak są osoby, które dążą do tego, aby mieć zakwasy. Zakwasy dotyczą tych grup mięśniowych, które są bodźcowane podczas treningu najwięcej.
Kiedy mogą wystąpić zakwasy?
Zakwasy mogą się pojawić nie tylko w wyniku mocnego bodźcowania jednej grupy mięśniowej, ale również w następujących sytuacjach:
- po długiej przerwie rozpoczynamy regularne wykonywanie treningów,
- do treningu włączamy nowe ćwiczenie,
- podczas treningu angażujemy partię ciała, która nie była do tej pory absorbowana podczas ćwiczeń,
- wykonanie większej aktywność fizycznej niż zazwyczaj.
Od czego zależy ból mięśnie po treningu?
Ból mięśni, który występuje po treningu jest następstwem ćwiczeń z zewnętrznym obciążeniem, ale nie jest to reguła, ponieważ może wystąpić po innych ćwiczeniach na przykład wytrzymałościowych. Mięśnie są uszkodzone wprost proporcjonalnie do obciążenia, które wystąpiło podczas ćwiczeń. Dlatego pamiętajmy, że większe obciążenie podczas ćwiczeń powoduje powstawanie większych mikrourazów. Na uszkodzenie naszych mięśnie wpływa też rodzaj wykonywanego ćwiczenia. Warto podkreślić, że nasilenie bólu nie odzwierciedla wielkości uszkodzenia naszych mięśni, ponieważ uwarunkowane jest to w sposób osobniczy. Ból mięśni spowodowany poprzez zakwaszenie mięśni może utrzymywać się maksymalnie kilka godzin po zakończeniu treningu, ale tylko w przypadku osób wytrenowanych oraz wykonujących bardzo intensywne treningi. W przypadku pozostałych osób ból może trwać dłużej.