Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, a także najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym w regionie. Historia miasta jest bardzo długa i niesamowicie zawiła, a tereny, które dziś zajmuje, były zasiedlane już w starożytności. W latach 990-1335 Wrocław wchodził w skład państwa Piastów, a następnie znalazł się w granicach Czech, Austrii i Prus. Do Polski powrócił w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej. Nie wiadomo dokładnie, skąd wzięła się nazwa miasta. Wybitny polski językoznawca Jan Miodek wywodzi nazwę od słowiańskiego imienia Wrocisław, które oznaczało tego, kto wraca okryty sławą. W stolicy Dolnego Śląska znajduje się bardzo wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia. Z tego właśnie powodu do miasta corocznie przybywają tłumy turystów. Przedstawiamy najlepsze atrakcje we Wrocławiu.
Co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Miasto od wielu lat opanowały…krasnale! Na małe figurki skrzatów można natknąć się w zupełnie niespodziewanych miejscach, jest ich bowiem kilkaset i stale przybywają nowe. Szukanie krasnali może być świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Stworzono trasę wycieczkową szlakiem krasnoludków, dzięki której poszukując tych małych rzeźb turyści mogą odwiedzić najciekawsze miejsca w mieście.
Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Kiedyś był jedną z kilku małych wysepek na Odrze, które rzeka utworzyła w tym miejscu. W IX wieku wyspę zasiedliło plemię Ślężan, a w X wieku władanie nad nią przejęli Piastowie. Odnogę Odry oddzielającą Ostrów Tumski od stałego lądu zasypano na początku XIX wieku.
Centralnym punktem wrocławskiego Starego Miasta jest rynek, który należy do największych w Europie. Otaczają go kolorowe kamienice z różnych epok i ma powierzchnię 3, 8 ha. Środek rynku jest również zabudowany, a wśród tej pięknej zabudowy znajduje się imponujący ratusz, jeden z najpiękniejszych w kraju. Zbudowano go na przełomie XIV i XV wieku, nosi cechy stylu zarówno gotyckiego jak i renesansowego. Obok ratusza postawiono niedawno dużą, szklaną fontannę, która idealnie ochładza turystów w upalne dni. Na rynku znajdziemy wiele restauracji, księgarni, liczne sklepiki z pamiątkami. Warto tu obejrzeć dwie urokliwe, połączone ze sobą kamieniczki, zbudowane w XV wieku. Gotycko-renesansowy Jaś jest mniejszy, natomiast Małgosia większa i bardziej efektownie ozdobiona w stylu barokowym. Za kamieniczkami mieści się kościół św. Elżbiety ze strzelistą wieżą.
Od lat wielu turystów przyciąga do stolicy Dolnego Śląska „Panorama Racławicka”. Jest to olbrzymi obraz o wymiarach 15 na 120 metrów, namalowany w latach 1893-1894 przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Przedstawia bitwę, jaka rozegrała się pod Racławicami w czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Aby dobrze wyeksponować dzieło, w połowie lat 80. ubiegłego wieku zbudowano specjalną rotundę dla zwiedzających.
Gigantyczna Hala Stulecia została zbudowana w latach 1911-1912 dla uczczenia bitwy pod Lipskiem, w której wojska pruskie pokonały Napoleona. Była to jedna z pierwszych na świecie budowli wykonanych z żelbetonu. Zaprojektowano ją w modnym wówczas stylu ekspresjonistycznym. Pod ogromną kopułą może się pomieścić 10 tysięcy osób.