Co warto zobaczyć w Zielonej Górze
Zielona Góra jest urokliwym miastem o powierzchni ok. 60 km2, malowniczo położonym w środkowozachodniej części Polski i liczącym ok. 120 tys. mieszkańców. Obecnie jest to jedna z dwóch (obok Gorzowa Wielkopolskiego) stolic województwa lubuskiego. Wcześniej Zielona Góra stanowiła siedzibę władz województwa zielonogórskiego. Miasto zlokalizowane jest niezwykle urokliwie na zalesionych siedmiu wzgórzach, pomiędzy rzekami Odrą i Bobrem. Wspólnie z Nową Solą i Sulechowem tworzy „Lubuskie Trójmiasto”. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów w kierunku zachodnim znajdują się przejścia graniczne pomiędzy Polską a Niemcami: w Słubicach, Gubinie, Zasiekach, Olszynie i Łęknicy. Przestawiamy najlepsze atrakcje w Zielonej Górze.
Większa część miasta a także jego okolice stanowią tereny zielone (głównie lasy, skwery oraz parki), w których napotkamy na liczne pomniki przyrody oraz zabytki. Prowadzą do nich wytyczone ścieżki zarówno piesze jak i rowerowe. Bliskie sąsiedztwo lasów stwarza nieograniczone możliwości dla grzybiarzy.
Niedaleko Zielonej Góry, w miejscowości Zabór, możemy zobaczyć dostojny Dąb Napoleona, będący jednym z najgrubszych drzew w Polsce! Liczy on sobie około 700 lat. Jego obwód wynosi ponad 11 metrów, a wysokość aż 22 metry! W roku 1996 został uznany za pomnik przyrody. Z nazwą drzewa związana jest legenda o tym, że odpoczywał pod nim sam Napoleon Bonaparte, przechodząc tędy podczas swej wyprawy na Rosję w roku 1812. Niestety, drzewo kilkukrotnie zostało podpalone przez okolicznych wandali.
Na szczególną uwagę zasługuje Zielonogórski Ogród Botaniczny, na terenie którego rośnie kilkaset roślin i krzewów pochodzących niemal z całego świata. Całości dopełnia zielonogórska Palmiarnia z gatunkami drzew tropikalnych i nietypowymi mieszkańcami. To tutaj podziwiać możemy jedną z najwyższych w Polsce palmę, której niesamowity rozrost spowodował konieczność rozbudowy budynku ! Palmiarnia wznosi się na szczycie Wzgórza Winnego, które jest jednym z najbardziej znanych miejsc na mapie Zielonej Góry. Pierwotnie, ponad sto lat temu, była to niewielka szklarnia powstała przy dawnym domu jednego z winnych potentatów. Mieściła się tu również kawiarnia. Miejsce stało się tak popularne wśród mieszkańców miasta, że stopniowo było coraz bardziej rozbudowywane, a kolekcja roślinności rozszerzała się. W 2006 roku, gdy najwyższa z palm przestała mieścić się pod dachem, oddano do użytku obecny pawilon. Pośród przebogatej roślinności możemy tu napić się kawy czy herbaty w kawiarni, zjeść posiłek w restauracji oraz z umiejscowionego na samej górze tarasu spoglądać na malowniczą zieloną panoramę miasta i okolic.
W Zielonej Górze koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości dawnych obronnych murów miejskich pochodzących z pierwszej połowy XV wieku. Powstały wówczas liczne baszty, wieże oraz bramy i fosa. Otaczały one Zieloną Górę ściśle na długości ośmiuset metrów, a swoim kształtem przypominały elipsę. Do dziś zwiedzać możemy część Bramy Nowej, która nazywana jest także Wieżą Łazienną (Łaziebną lub Głodową), znajdującą się u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Fragmenty dawnych murów zachowały się także w dobrym stanie w okolicach ulicy Sobieskiego jak również na Placu Powstańców Wielkopolskich.
Nie da się ukryć, że Zielona Góra kojarzy nam się przede wszystkim z winem. I rzeczywiście, miasto to bywa nazywane Polską Stolicą Wina ! Pierwsze wzmianki o usytuowanych na pięknych zielonogórskich wzgórzach winnicach sięgają początków czternastego wieku. Począwszy od 1852 roku, pod patronatem władz miejskich, obchodzone jest tu uroczyście Winobranie, czyli święto obchodzone po zakończeniu zbiorów winogron. Dzisiaj święto obchodzone jest we wrześniu jako Dni Zielonej Góry i rozpoczyna się zawsze pięknym, barwnym, licznym korowodem. Jest on organizowany przez Teatr Lubuski, który do wspólnej zabawy zaprasza liczne grupy teatrów ulicznych, akrobatów, szczudlarzy oraz młodzież z okolicznych szkół. Przemarsz barwnego orszaku to pochód za symbolicznym Bachusem, czyli bogiem wina. Za korowodem podążają na barwnie ustrojonych platformach przedstawiciele okolicznych winnic, wiozący swoje trunki. Oczywiście to właśnie wino jest w tych dniach najważniejsze, nie obejdzie się bez jego degustacji ! Co roku odbywa się Winobraniowy Konkurs Win, Jarmark Winobraniowy, Spotkania Teatralne, a turyści mogą się wybrać na wycieczkę szlakiem podzielonogórskich winnic. Możliwy jest również rejs po Odrze zabytkowym galearem. Świętu wina patronuje postać upartego osiołka. Wiąże się z nim legenda o flamandzkich osadnikach, którzy przybyli do miasta około roku 1150, właśnie na wózku zaprzężonym w osła. Ponoć to właśnie oni zapoczątkowali trudną sztukę uprawy winorośli na tych terenach.
Dni Zielonej Góry, czyli Winobranie corocznie ściąga do miasta dziesiątki turystów oraz miłośników tego szlachetnego trunku.
Warto zwiedzić również jedyne w Polsce, unikatowe Muzeum Wina. Prezentowana tu ekspozycja przybliży nam trwające od ponad siedmiuset lat związki miasta z rozwiniętym w tym regionie przemysłem winiarskim. Zgromadzone autentyczne eksponaty przybliżą nam tajniki produkcji wina, krok po kroku. Historyczne fotografie prezentują nieistniejące już wytwórnie wina oraz ilustrują doskonale życie winiarza i jego rodziny miesiąc po miesiącu.
Z winem związana jest także atrakcja dla… dzieci ! Nie chodzi bynajmniej o degustację tego przeznaczonego bądź co bądź trunku. Dla najmłodszych przygotowano – wzorując się nieco na wrocławskich krasnoludkach – Szlak Bachusikowy, czyli trasę przy której znajdziemy kilkadziesiąt małych, wesołych figurek. Nawiązują one do imienia boga wina – Bachusa. Ustawiono je wzdłuż jednego z najdłuższych w kraju deptaków, w ciekawych turystycznie miejscach. Znaleźć je możemy przy Ratuszu, na Rynku, w oknie budynku Filharmonii, przy Palmiarnii czy nad oknami apteki. Każda z małych, uroczych figurek ma swoje imię – jest więc i Winolubikus, Ciekawek, Odpadek… Warto w Centrum Informacji Turystycznej zaopatrzyć się w stosowną mapkę, dzięki której odnalezienie wszystkich uśmiechniętych wesoło Bachusików będzie dziecinnie łatwe ! Niewątpliwie jest to ciekawa atrakcja, pozwalająca w niebanalny sposób przybliżyć dzieciom historię miasta i zapoznać je z najciekawszymi obiektami, zabytkami, miejscami naznaczonymi historią.
Zielona Góra to miasto niezwykłe, w którego samym centrum, na malowniczym wzniesieniu, tuż obok Starego Miasta, znajduje się ponad dwusetletnia winnica. Miejsce to nosi nazwę Winne Wzgórze i jest jedną z głównych atrakcji miasta. Winnice zajmują tu ponad 3, 2 hektara powierzchni. Dziś jest to ulubione miejsce spacerów dla mieszkańców Zielonej Góry a także licznie przybywających co roku turystów. Ze szczytu wzgórza podziwiać możemy malowniczą, szeroką panoramę najbliższej okolicy. Warto wybrać się na wzgórze nie tylko w dzień słoneczny, by cieszyć oczy pięknymi widokami, ale też przy niepogodzie, gdyż na samym szczycie znajduje się imponująca Palmiarnia. Nawet w chłodny, deszczowy dzień poczujemy się tam jak na egzotycznej wycieczce!
W Zielonej Górze zachowało się wiele zabytków, pochodzących nawet z XII wieku. Najstarszym zabytkiem w mieście jest katedra pod wezwaniem św. Jadwigi. Zaledwie kilkadziesiąt lat młodszy jest Kościół Najświętszej Marii Panny, potocznie zwany „Kaplicą na Winnicy”.
W Zielonej Górze zachowała się również imponująca, rozległa Starówka z unikatowym, trzynastowiecznym układem przestrzennym ulic. Co ciekawe, Ratusz w wyniku błędu konstrukcyjnego ma lekko pochyloną wieżę. Rynek zlokalizowany na planie prostokąta ma sześć wychodzących z niego uliczek. Otaczają go ładne, pochodzące głównie z XIX wieku kamienice, zdobione w różnych stylach architektonicznych – eklektycznym, modernistycznym a także neorenesansowym. Mimo działań wojennych w połowie XX wieku pozostały one w niemal nienaruszonym stanie i cieszą po dziś dzień oko mieszkańców oraz turystów odwiedzających chętnie Starówkę Zielonej Góry.
Zielona Góra, chcąc uchodzić za miasto nowoczesne i europejskie, stawia na budowanie atrakcji dla mieszkańców i turystów zgodnie z modnymi trendami. Stąd powstałe w 2015 roku Centrum Nauki Keplera, będące najnowocześniejszym tego typu obiektem w zachodniej części Polski. Jest to świetne miejsce, idealne dla całych rodzin, w którym poprzez zabawę możemy poznać zaskakujące fakty z wielu dziedzin nauki. Samo Centrum składa się z dwóch głównych obiektów – jest to Planetarium Wenus oraz Centrum Przyrodnicze. Planetarium wyposażone jest w bardzo nowoczesną technologicznie ruchomą kopułę. W sali projekcyjnej może oglądać spektakle nieba jednocześnie aż 90 osób. Prezentowane są zarówno seanse edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jak również filmy przedstawiające milowe kroki w dziejach kosmonautyki, astronomii i podbojów kosmosu.
Na terenie Planetarium funkcjonuje również interesujące Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła”, gdzie specjalnie zaprojektowane interaktywne stanowiska przybliżą nam pasjonujące zjawiska optyczne. Na najmłodszych czeka pasjonująca ekspozycja astronomiczna „Układ słoneczny”, przy której zastosowano wyjątkowy system projekcji multimedialnych na kuli- ekranie sferycznym. Obejrzeć warto także ciekawą wystawę meteorytów, na której znajduje się ponad sto różnych okazów, a także ekspozycję dotyczącą życia i działalności patrona zielonogórskiego obiektu – Jana Keplera.
Jeśli pasjonuje nas biologia i wszystko co z nią związane, warto odwiedzić interaktywne Centrum Przyrodnicze. Umiejscowione jest ono w budynku dawnej XIX-wiecznej fabryki tekstylnej, zamienionej w czasie drugiej wojny światowej w fabrykę zbrojeniową. W dniu dzisiejszym, po dokonanej renowacji i rewitalizacji obiektu, możemy tu w niezwykle ciekawy i oryginalny sposób pogłębić swą wiedzę z zakresu chemii, biologii, geografii, fizyki czy biologii. Pomogą nam w tym nowoczesne, skomputeryzowane, interaktywne stanowiska, przy których goście (w szczególności ci najmłodsi! ) mogą samodzielnie przeprowadzać zdumiewające doświadczenia. Stanowisk jest 34 i twórcy wciąż starają się, by ich przybywało, aby zapewnić zwiedzającym ciekawe doznania oraz niepowtarzalną, bardzo pouczającą zabawę. Wśród eksponatów znajdziemy tu między innymi przeglądarkę rentgenowską, liczne mikroskopy, powietrzne działo czy na przykład efektowną kulę plazmową. W zrozumieniu poszczególnych zjawisk i obsłudze stanowisk interaktywnych pomagają zwiedzającym przewodnicy-animatorzy. Często zmieniane są w Centrum interesujące wystawy czasowe, związane np. z rękodziełem. Najmłodsi skorzystać mogą również z zorganizowanych warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi (np. podróżnikami) a także uczestniczyć w zajęciach z cyklu Akademii Młodego Biologa.
Poza zwiedzaniem dawnych, naznaczonych historią zabytków i świętem z okazji winobrania, Zielona Góra może się poszczycić wieloma innymi atrakcjami. Na uwagę zasługują tu liczne imprezy cykliczne z różnych dziedzin kultury. Najważniejszy jest, znany od lat, tradycyjny już festiwal Piosenki Rosyjskiej (niegdyś znany jako Festiwal Piosenki Radzieckiej). Odbywają się tu również coroczne Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Wschód – Zachód”, jak również festiwal „Tańczące Eurydyki”, poświęcony twórczości Anny German. Są także organizowane liczne festiwale folklorystyczne, kabaretowe, festiwal filmowy oraz jazzowy.