Co to jest VPN?

dziewczyna przy laptopie

Jeśli zastawiasz się czy istnieje połączenie sieciowe które zapewnia jednocześnie  bezpieczeństwo i anonimowość, to musisz wiedzieć (obowiązkowo!), że jest taka możliwość. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się czym jest zyskująca coraz większą popularność Wirtualna Sieć Prywatna.

Czym jest VPN?

VPN czyli Wirtualna Sieć Prywatna (z ang. Virtual Private Network) to zaszyfrowane, bezpieczne połączenie między użytkownikiem i siecią. Wirtualność w tym wypadku oznacza, że sieć nie istnieje fizycznie, nie jest połączona za pomocą kabli czy innych przewodów. Z kolei prywatność oznacza, iż dostęp do niej mają tylko upoważnione osoby, bez udziału podmiotów z zewnątrz.

Dostęp do VPN jest ograniczony i  moderowany, dzięki czemu każdy użytkownik może czuć się chroniony podczas wymiany danych, przesyłania plików czy surfowania w internecie. VPN zapewnia anonimowość oraz szyfruje wszystkie działania online.

Jak działa VPN?

Połączenie z siecią odbywa się za pomocą specjalnie skonfigurowanego serwera VPN, który może znajdować się gdziekolwiek na świecie. Między urządzeniem użytkownika a serwerem tworzy się szyfrowany tunel, który zabezpiecza ruch internetowy przed dostępem osób trzecich. Dzięki temu nie widać jakie dane odbierasz, wysyłasz i pobierasz.

Twój adres IP i lokalizacja są ukryte a połączenie w pełni zaszyfrowane. Zyskujesz pełną prywatność i bezpieczeństwo przesyłu danych.

Jak połączyć się z VPN?

W momencie nawiązania połączenia ze specjalnym serwerem otrzymujesz zmieniony adres IP, dzięki czemu Twoja tożsamość jest chroniona, a lokalizacja znajduje się się tam, gdzie urządzenie  z którego korzystasz. Utożsamiasz się z adresem IP dostawcy usług VPN, zaś inni użytkownicy widzą tylko, że nawiązałeś z nim połączenie. Reszta informacji pozostaje całkowicie niedostępna.

Dobre sieci VPN są bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze oraz nie wymagają skomplikowanej konfiguracji. Łącze poprzez VPN automatycznie zapewni Ci anonimową komunikację w sieci. 

Czy VPN spowalnia połączenie z internetem?

Lokalizacja serwera VPN oraz proces zabezpieczania połączeń w sieci, może wpływać na prędkość internetu. Wszystkie dane muszą przejść szyfrowanie tunelem VPN, co zazwyczaj zajmuje więcej czasu i automatycznie ją spowalnia. Na prędkość połączeń VPN wpływa głównie szybkość którą oferuje dostawca usług, odległość i obciążenie serwera VPN oraz jakość szyfrowania i zastosowany protokół bezpieczeństwa.

Elementy te mogą powodować spadek wydajności i nagłe przerwy w połączeniu. W trakcie zwykłego przeglądania witryn internetowych są one zazwyczaj nieodczuwalne, problem pojawia się w momencie gdy często pobierasz lub przesyłasz video lub inne treści multimedialne. By upewnić czy VPN rzeczywiście spowalnia łącze, można sprawdzić jego prędkość za pomocą darmowego narzędzia SpeedTest.

Przy wyborze sieci VPN warto więc skupić się na parametrach i wybrać płatną opcję, mającą duży wybór lokalizacji serwerów, szybkie łącze, nieograniczoną przepustowość oraz rekomendację innych użytkowników. Najważniejsze, by dostosowana była do Twoich potrzeb i oczekiwań. Darmowe opcja VPN raczej im nie sprosta, gdyż ma zdecydowanie słabsze parametry, a bezpieczeństwo które powinna zapewnić jest wątpliwej jakości.

Czy warto korzystać z VPN?

Czytając powyższy tekst, odpowiedź nasuwa się tylko jedna: zdecydowanie TAK. Korzyści płynące z używania VPN są ogromne i zyskuje coraz większe grono zwolenników. VPN pozwala na bezpieczny dostęp do sieci domowej lub biznesowej z każdego miejsca na świecie, bez jakiegokolwiek ryzyka. Świetne rozwiązanie zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i pracodawców.

Usługa VPN świetnie sprawdza się też podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi w miejscach ogólnodostępnych, takich jak kawiarnia, szkoła, lotnisko czy hotelowa recepcja. Publiczne hotspoty – nawet jeśli są zabezpieczone hasłem – stanowią duże zagrożenie utraty poufnych danych. Hakerzy imają się różnych, często skutecznych trików, by je przechwycić.

Używając VPN możesz bez przeszkód korzystać z poczty, bankowości internetowej czy przeglądania zdjęć w social mediach. Ochroni Cię przed ich atakami i zapewni bezpieczeństwo.

VPN to usługa, która zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. A ponieważ większość naszego życia i pracy toczy się w internecie, chyba nie trzeba  przekonywać, że warto w nią zainwestować. Szczególnie dziś, kiedy cyberprzestępcy nie próżnują a śledzenie czy wyciek poufnych danych staje się powoli nagminną praktyką. Niezależnie od tego, czy surfujesz w sieci w domowym zaciszu, czy prowadzisz biznes, pomyśl o jej zakupie już teraz.

___

Artykuł przygotował CORE – dystrybutor AVG VPN

avg

4.7/5 - (ilość ocen: 3)