Ciekawostki, informacje o mieście Hamburg

Hamburg lub w pełni Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg, to miasto na północy Niemiec nad brzegiem Łaby, 180 km od Morza Północnego.

Liczące około 1,73 mln mieszkańców jest to największe niemieckie miasto po Berlinie i szóste co do wielkości miasto Unii Europejskiej.

Religia obejmuje: 37 % protestantów, 10 % katolików, 8 % muzułmanów, 38 % agnostyków.

Powierzchnia Hamburga wynosi 755,16 km2.

Ponieważ miasto było ważnym członkiem Ligi Hanzeatyckiej, oficjalna nazwa miasta nadal obejmuje Hanzeatycki Stadt (miasto hanzeatyckie). Inne niemieckie miasta, które robią to samo to Lubeka, Rostock, Wismar, Stralsund, Brema, Greifswald i Demmin. Członkostwo w tym sojuszu handlowym w dużym stopniu wpłynęło na architekturę miasta.

Port w Hamburgu jest drugim pod względem wielkości portem w Europie i jednym z dziesięciu największych na świecie. Jest to bardzo ważna brama do krajów położonych wzdłuż Morza Bałtyckiego i Europy Wschodniej.

Firma Airbus posiada w Hamburgu zakład montażu dużych samolotów cywilnych. W przemyśle lotniczym Hamburga zatrudnionych jest 30 tys. osób.

Z około 2500 mostami, Hamburg ma więcej mostów niż Wenecja

Hamburg Airport, brama na świat dla północnych Niemiec, jest piątym co do wielkości lotniskiem w Niemczech

Turystyka w Hamburgu rozwijała się nieprzerwanie od 2014 roku. W ciągu roku w sumie 6 milionów gości skorzystało z 12 milionów noclegów. Przy wzroście o 3,5 % rok 2014 był trzynastym z kolei rokiem wzrostu.

Około połowy niemieckich gazet i czasopism o zasięgu ogólnokrajowym wydawanych jest w Hamburgu.

W ostatnich latach region metropolitalny Hamburga połączył siły z sąsiednimi dzielnicami Dolnej Saksonii i Szlezwika-Holsztyn.

Atrakcje w Hamburgu

Ponad 35 tys. przedsiębiorstw handlowych zatrudniających ponad 125 tys. pracowników czyni Hamburg wiodącym centrum handlu zagranicznego w Niemczech.

W Hamburgu znajduje się ponad 500 chińskich przedsiębiorstw, co czyni z niego wiodącą bazę europejską dla Chin.

Najczęściej oglądane wiadomości telewizyjne w Niemczech – Tagesschau – są nadawane z Hamburga. W Hamburgu działa 120.000 przedsiębiorstw.

4.4/5 - (ilość ocen: 11)