Ciekawostki oraz informacje o Nowym Jorku

nowy jork

Miasto, liczące ponad 8,5 miliona mieszkańców, jest centrum świata finansów, komunikacji i sztuki. Stan, liczący 19,8 miliona mieszkańców, jest czwartym co do wielkości stanem, za Florydą, Teksasem i Kalifornią. Stan Nowy Jork ma również trzecią co do wielkości gospodarkę kraju – pod względem usług finansowych, opieki zdrowotnej, usług profesjonalnych, handlu detalicznego, produkcji i edukacji.

Planując wycieczkę do tętniącego życiem Nowego Jorku, jednym z miejsc, którego nie można przegapić, jest Central Park. Często odwiedzany przez turystów i mieszkańców, ten zurbanizowany park jest domem dla niezliczonej ilości naturalnych miejsc widokowych i wypełnionych zabawą rozrywek.

Sorawdź ciekawostki i fakty o Nowym Jorku

Central Park był jednym z najlepszych plenerowych miejsc do organizacji wielkich koncertów. Ogromna przestrzeń, jaką oferuje park, była w stanie pomieścić około 980 tys. uczestników podczas koncertu Garth Brooks w 1997 roku.

Park jest większy niż miasto Watykan i prawie sześciokrotnie większy niż Monako.

Podobnie jak reszta Nowego Jorku, Central Park jest obecny w ponad 350 filmach.

Chociaż w rzeczywistości nie zapewnia on prawdziwych udogodnień w domu, Central Park jest uważany przez sporo osób za prawdziwy dom. Na podstawie spisu powszechnego USA z 2010 roku 25 osób twierdzi, że park jest ich domem.

Pierwotne granice kolonii nowojorskiej obejmowały dzisiejszy stan Nowy Jork, New Jersey, Delaware i Vermont. Granice obejmowały również części współczesnych Maine, Pensylwanii, Massachusetts i Connecticut.

Kolonia Nowojorska nie była zdominowana przez konkretną religię, a mieszkańcy mieli swobodę wyznania zgodnie z własnym wyborem. Byli tam między innymi Katolicy, Żydzi i Luteranie.

Zasoby naturalne w Kolonii Nowojorskiej obejmowały grunty rolne, węgiel, futra, drewno i rudę żelaza.

Kolonia Nowojorska ogłosiła niepodległość 9 lipca 1776 roku.

W 2016 r. 5,7 mln osób – najwięcej od 1948 r. – przejechało metrem w dzień powszedni.

Ta liczba sprawia, że metro w Nowym Jorku jest zdecydowanie najbardziej ruchliwym systemem w Stanach Zjednoczonych. Jest to jednak dopiero siódme pod względem przejazdów metro na świecie. Najwięcej pasażerów jest w Pekinie z prawie dwukrotnie większą liczbą w ciągu roku (3,660 mld), następnie w Tokio (3,411 mld), Szanghaj (3,401 mld), Seul (2,620 mld), Guangzhou (2,568 mld) i Moskwia (2,384 mld).

Najdłuższa trasa bez przesiadek pociągów: Linia A biegnie od 207 Street na Manhattanie do Far Rockaway w Queens – ponad 49 km.

4.6/5 - (ilość ocen: 12)