Wartościowe ciekawostki i fakty o Malediwach

Malediwy

Jeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcia tropikalnej wyspy z lśniącą błękitną wodą, która rozciąga się tak daleko, jak to tylko możliwe, prywatne plażowe chaty na białych piaszczystych plażach i rafy koralowe, które tętnią życiem, to są duże szanse, że to Malediwy.

Malediwy, oficjalnie Republika Malediwów, to południowoazjatycki kraj, położony na Oceanie Indyjskim, położony na Morzu Arabskim. Leży na południowy zachód od Sri Lanki i Indii. Łańcuch 26 atoli rozciąga się od Atolu Ihavandhippolhu na północy do miasta Addu na południu. Malediwy zajmują powierzchnię 298 kilometrów kwadratowych i są jednym z najbardziej rozproszonych geograficznie suwerennych państw świata, a także najmniejszym krajem azjatyckim pod względem powierzchni ziemi i liczby ludności, liczącym około 427 000 mieszkańców.

Male jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem, tradycyjnie nazywanym „Wyspą Króla” ze względu na centralne położenie.

Ciekawostki o Malediwach

Wyspy Malediwów można podzielić na dwie różne kategorie: wyspy kurortu i wyspy lokalne. Kiedy myślisz o Malediwach, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że wyobrażasz sobie wyspy kurortowe, bungalowy podwodne i fantazyjne koktajle.

Różnica pomiędzy wyspami lokalnymi a wyspami kurortowymi jest tak widoczna, ponieważ Malediwy to naród muzułmański – z wyjątkiem prywatnych wysp, czyli kurortów. Na miejscowych wyspach i w stolicy nie ma wolności wyznania, zakazane są produkty wieprzowe i alkohol, a kobiety ubierają się dość konserwatywnie.

Tymczasem w kurortach na Malediwach często można znaleźć mnóstwo alkoholu.

Jeśli podróżujesz tylko do kurortowych wysp, nie będzie to miało większego znaczenia. Jeśli planujesz spędzić jakiś czas na lokalnych wyspach, najlepiej jest o tym pamiętać, żeby szanować kulturę i nie dać się złapać.

Archipelag Malediwów znajduje się na grzbiecie Chagos-Laccadive Ridge, rozległym podwodnym paśmie górskim na Oceanie Indyjskim, który wraz z Archipelagiem Chagos i Lakshadweepem tworzy również ekoregion lądowy.

Islam został wprowadzony na archipelag malediwski w XII wieku, który został skonsolidowany jako sułtanat, rozwijając silne więzi handlowe i kulturowe z Azją i Afryką. Od połowy XVI wieku region ten znalazł się pod rosnącym wpływem europejskich potęg kolonialnych, a Malediwy stały się brytyjskim protektoratem w 1887 roku.

Malediwy są członkiem założycielem Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC). Jest również członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Współpracy Islamskiej i Ruchu Nieskoordynowanego.

Bank Światowy klasyfikuje Malediwy jako kraj o średnio-wysokich dochodach.

4.1/5 - (ilość ocen: 11)