Bezpieczny Internet – Porady

Korzystanie z internetu jest tak popularne, że trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Korzystając z czegoś tak popularnego bardzo szybko możemy zapomnieć, że jest to rzecz jak każda inna, a wiec obchodzić się z nią należy z należytą ostrożnością. Zapomnienie o tej prostej zasadzie może skutkować nieprzyjemnymi zdarzeniami, jak np. konieczność zapłacenia za coś, czego wcale się nie chciało kupować. Korzystanie z internetu w bezpieczny sposób nie jest jednak wcale takie trudne. Wszystko co trzeba wprowadzić, to prosta zasada, która towarzyszyć powinna każdemu krokowi w sieci. Zasadą jest ograniczone zaufanie do prezentowanych treści. Warto pamiętać, że w internecie tworzyć może każdy, a jego intencje mogą być różne.

I tak w pierwszej kolejności należy się wystrzegać portali proszących o dostęp do profili w portalach społecznościowych. Zazwyczaj będą one wykorzystywały dostęp do produkcji spamu, czego nikt nie chce. Czasami nawet będą rozsyłały wirusy do innych lub produkowały kompromitujące posty. Co stoi za intencją autorów takich stron? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że zjawisko występuje, a odpowiednia ochrona dostępu do własnego profilu jest bardzo przydatna w unikaniu tak nieprzyjemnych sytuacji.

Następnie, chociaż przykład jest już bardzo znany, nie można ufać wielu mailom pochodzącym z nieznanego źródła. Jeżeli tytuł maila pisany jest łamaną polszczyzną bądź pochodzi z niepewnego źródła- nie warto go otwierać. Najpewniej zawiera spam. Nie można też pobierać rzeczy, które znajdują się załączniku nieznanego maila, ponieważ mogą znajdować się tam wirusy. Chociaż nie trzeba tego Zbytnio przypominać, raczej nie zdarzają się sytuacje, że bogaty człowiek chce oddać komuś majątek za darmo- na takie maile także nie należy odpisywać.

Pobieranie plików powinno odbywać się tylko z bezpiecznych, popularnych i legalnych stron. Tylko wtedy mamy pewność, że nie pobierzemy programów z wirusami. W skrócie należy pamiętać

  • o ograniczonym zaufaniu do treści internetowych
  • o ograniczonym zaufaniu do przychodzących maili
  • o ograniczonym zaufaniu do stron służacych do pobierania plików
Oceń post