Autonomiczne samochody, wizja Intela bliska realizacji

Nie da się ukryć, że motoryzacja przeżywa obecnie okres swojego największego rozwoju. Co rusz na rynku pojawiają się nowe konstrukcje, produkowane przez renomowanych producentów, pełne zaawansowanych technologii, wytwarzanych między innymi przez Intela, potentata w produkcji procesorów. Montowane w nich urządzenia elektroniczne są przede wszystkim odpowiedzialne za zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, choć wielu producentów myśli o stworzeniu całkiem autonomicznego pojazdu, który sam dojedzie do wyznaczonego celu, korzystając z systemów monitorujących to, co dotychczas musiał obserwować kierowca. Takie auto będzie między innymi:

  • znało najkrótszą drogę do wyznaczonego celu, dzięki integracji z systemem GPS,
  • monitorowało na bieżąco sytuację na drodze, reagując błyskawicznie na każde ewentualne zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników ruchu,
  • dostosuje się do aktualnych warunków jazdy, zarówno natężenia ruchu, jak i zmieniającej się pogody,
  • będzie podłączone do chmury, pobierając dane od innych użytkowników i dzieląc się z nimi posiadanymi informacjami dzięki rozbudowanej infrastrukturze sieciowej.

Takie auta nie istnieją tylko na przysłowiowych deskach kreślarskich ich projektantów, ale pewne rozwiązania już dziś możemy używać w naszych pojazdach. Co prawda droga do wyeliminowania konieczności samodzielnego prowadzenia auta jest jeszcze długa, to jednak szacuje się, że pierwsze autonomiczne samochody Intela wyjadą na ulice naszych miast za około 5 lat. Wielu sceptykom wydaje się to mało realne, ale patrząc na zaawansowanie prac nad tymi projektami, można mieć niemal pewność, że firma powinna dotrzymać tego terminu. Już teraz stworzyła w tym celu program developerski Intel Go, zapraszając do współpracy między innymi najlepszych programistów z całego świata. Wizja samochodu samodzielnie jadącego bez kierowcy, z pasażerem czytającym gazetę na tylnym siedzeniu jest coraz bliższa realizacji, a system oparty o najnowsze procesory Intela zadba, aby taka podróż przebiegła bez jakichkolwiek zakłóceń.

Oceń post