Australia szczepienia, profilkatyka, choroby – Medycyna podróży
Przed wyjazdem do Australii warto sprawdzić jakie są obowiązkowe lub zalecane szczepienia, kupić odpowiednie środki do turystycznej apteczki oraz zapoznać się z typowymi chorobami, jakie mogą nabyć tam osoby spoza kontynentu. Zaleca się, aby te działania wykonać co najmniej 6 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Najlepiej jest iść do lekarza po informacje albo do stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby uzyskać spis obowiązkowych szczepień. Jeżeli nie wybieramy się w ramach wizy turystycznej, a studenckiej lub pracowniczej to zapewne w ramach działań do otrzymania wizy były również wymienione pewne szczepienia, które trzeba przed wyjazdem przyjąć.
Szczepienia
Wybierając się do Australii warto przyjąć szczepienia na błonicę, tężec, odrę, nagminne zapalenie przyusznic oraz różyczkę. Także szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciw wściekliźnie czy japońskiemu zapaleniu mózgu.
Zaleca się również przyjęcie szczepionki przeciwko żółtej gorączce mimo, że nie występuje ona w Australii to może być wwieziona przez osoby przylatujące z innych krajów. Malaria w Australii również nie występuje, jednak warto zawsze zachować ostrożność i kupić na wyjazd leki antymalaryczne.
Co spakować do podręcznej apteczki?
Oczywiście w Australii też można kupić leki, ale zawsze warto mieć swoje zapasy na wszelki wypadek. Na pewno trzeba mieć na cały okres podróży leki przepisane nam z powodu chorób przewlekłych czy też tabletki antykoncepcyjne. Można też wwieźć syropy na kaszel i inne doraźne leki na przeziębienie.
Zawsze warto mieć repelenty i leki przeciwbiegunkowe. Dobrze jest mieć ibuprofenum, ponieważ lek ten działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, ale też przeciwzapalnie. Przyda się i w tabletkach i w żelu, w razie urazów. Zawsze potrzebne są środki do odkażania skóry – może to być nawet podręczny żel antybakteryjny do rąk. Ale o wiele bardziej ważne są tabletki do odkażania wody.
Można też zabrać ze sobą butelkę z filtrem węglowym do wielokrotnego użytku, w którą można wlać wodę z kranu czy ze strumyka i będzie ona zdatna do użycia. Nigdy nie zaszkodzi mieć też ze sobą różnych środków opatrunkowych. Osoby, które mają wadę wzroku zrobią mądrze, jeśli wezmą zapasowe szkła kontaktowe, albo drugą parę okularów.
W związku z tym, że w Australii jest o wiele cieplej i jest inny kąt padania promieni słonecznych można szybko nabawić się oparzeń słonecznych, więc koniecznie trzeba mieć okulary przeciwsłoneczne i kremy z wysokimi filtrami. Niezbędna jest też polisa ubezpieczeniowa.