Aranżacja domowego biura: wybór miejsca

Coraz więcej osób ma możliwość pracować w domu. Może to być praca zdalna wykonywana raz w tygodniu, ale może też być to prowadzenie własnej firmy na cały etat. Tak czy inaczej potrzebne jest domowe biuro, aby móc spokojnie pracować czy chociażby mieć miejsce na przechowywanie dokumentów. Jednak oprócz samych mebli biurowych to właśnie wybór odpowiedniego miejsca jest najważniejszy.

Typ wykonywanej pracy

Przy wyborze miejsca na domowe biuro duże znaczenie ma typ wykonywanej pracy. Osoby, które pracują na przykład pisząc książki używają tylko komputera i ewentualnie notatnika, a więc potrzebują mało miejsca, ale za to potrzebują też ciszy, aby móc się skupić. Z kolei osoby prowadzące na przykład internetowe biuro podróży nie potrzebują tak bardzo ciszy, ale za to miejsca na wszystkie planery, foldery reklamowe i książki z których korzystają na co dzień. Z kolei architekt będzie potrzebował i miejsca – pod komputer oraz stół kreślarki, a także ciszy, aby móc w spokoju dokonywać obliczeń i robić rysunki. Dlatego też to czy potrzebujemy oddzielnego pokoju czy wystarczy nam część salonu do pracy zależy od zawodu oraz osobistych predyspozycji.

Osobny gabinet

Najlepiej było by zaanektować jedno wolne pomieszczenie na osobny gabinet. Każda osoba pracująca z domu byłaby z tego zadowolona. Jeżeli nie dysponujemy wolnym pokojem można pomyśleć o przebudowie mieszkania, aby kosztem zmniejszenia jednego pokoju wydzielić miejsce robocze. Ale taki remont opłaci się tylko wtedy, gdy ktoś naprawdę często pracuje z domu.

Część salonu lub sypialni

Najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana aranżacji salonu lub sypialni, aby znaleźć tam miejsce do pracy. Do rzędu stojących już mebli można dostawić po prostu zgrabne, proste biurko, na którym zmieści się komputer i kalendarz. Ważne jest, aby biurko było dobrze oświetlone – światłem dziennym czy dodatkowym np. lampką biurkową. Jeżeli w domu naprawdę nie ma miejsca na wstawienie chociaż biurka można wymienić stół jadalniany na model z dodatkową półką czy rozkładany, aby na nim zrobić miejsce robocze.

Oceń post