5 porad, jak NIE urządzać dziecięcego pokoju

Dużo pisze się o tym, jak ma wyglądać dziecięcy pokój, by brzdąc czuł się w nim dobrze. Czego jednak musimy unikać, przygotowując pokój dla dziecka? Jakie błędy popełniają rodzice? Oto pięć porad, dotyczących tego, czego nie należy robić w dziecięcym pokoju:

1. Nie dla wysokich mebli

Dziecko musi czuć się w pokoju swobodnie. To jego miejsce, więc powinno mieć dostęp do każdej szafki i półki. Często wysoko kładzie się zabawki, do których dzieci nie mogą potem sięgnąć. Warto więc zadbać o to, by meble miały taką wysokość, by dziecko bez problemu mogło wszystko z nich zdjąć bez potrzeby wchodzenia na krzesło. W ten sposób pokój będzie też bezpieczniejszy.

2. Za dużo zabawek

Rodzice często myślą, że im więcej zabawek, tym szczęśliwsze dziecko. Prawda jest jednak taka, że dzieci zwykle wybierają tylko kilka przedmiotów, który chcą się bawić w danym momencie. Zepsute zabawki oraz te, którymi dzieci już się nie interesują, należy systematycznie unikać. Unikniemy tym samym bałaganu.

3. Bez naklejek

Czasami pozwalamy swoim dzieciom zaklejać ściany i meble. Jednak dziecięce mody szybko się kończą, dzieci dorastają, a remontu nie wykonujemy przecież co rok! Nim pozwolimy dziecku zalepić ścianę, zastanówmy się, czy nie okaże się, że za parę miesięcy zamiast ozdabiać naklejka będzie szpecić pokój. Z drugiej strony pokój nie może być też zbyt sterylny – pozwólmy dziecku popuścić wodze fantazji.

4. Wykładzina?

Zdecydowanie nie. O wiele lepsze będą panele. Łatwiej i szybciej je wymyć, a wykładzina zbiera kurz, co oznacza, że dziecko może częściej chorować. W kurzu znajdują się przecież alergeny, a brud nikomu nie służy. Ponadto wykładzinę łatwiej zniszczyć, co sprawi, że dziecięcy pokój – i tak przecież nieraz zagracony zabawkami – stanie się nieestetyczny.

5. Brak rozmowy z dzieckiem

Często popełniamy błąd, myśląc, że dziecko samo nie potrafi zdecydować o swoim pokoju. Naturalnie w przypadku kilkuletnich dzieci, trudno spodziewać się, że udzielą odpowiedzi na pytanie, jak chciałyby, aby wyglądał ich pokój. Z pewnością warto jednak rozmawiać z dziećmi starszymi i idąc za ich wskazówkami, przygotować pokój tak, by najlepiej się w nim czuły.

Oceń post