5 porad jak zabezpieczyć komputer

Bezpieczeństwo naszego komputera jest zależne od tego w jaki sposób o niego dbamy i używamy. Jeżeli chcemy, aby nasz komputer był w dobrym stanie powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach. W celu zadbania o odpowiednie bezpieczeństwo naszego komputera możemy skontaktować się z specjalistą, ale my sami możemy również zadbać o bezpieczeństwo komputera. W samodzielnym zadbaniu o bezpieczeństwo komputera mogą nam następujące porady.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

Oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne w każdym komputerze. Oprogramowanie to zabezpiecza nasz komputer przed różnego rodzaju szkodliwymi aplikacjami i umożliwia automatyczne skanowanie komputera w celu poszukiwania czy nasz komputer jest wolny od szkodników. Pamiętaj o tym, aby oprogramowanie antywirusowe samo aktualizowało bazę sygnatur wirusów, ponieważ pozwoli mu to być na bieżąco z nowymi zagrożeniami. Oprogramowanie antywirusowe można uzyskać w wersji bezpłatnej oraz płatnej. Wersja bezpłatna umożliwia nam skanowanie komputera w celu poszukiwania zagrożeń i blokowanie ich oraz ochronę haseł. Wersja płatna umożliwia nam dodatkowo blokowanie spamu, zabezpieczenie transakcji podczas zakupów internetowych, bezpieczne uruchamianie podejrzanych aplikacji oraz powstrzymywanie hakerów. Zakres możliwość oprogramowania zależy od producenta. Do polecanych oprogramowań antywirusowych z wersją bezpłatną i płatną zalicza się:

 • Avast,
 • AVG,
 • Kaspersky Internet Security.

Włącz automatyczne aktualizacje.

Aktualizacje są bardzo ważne między innymi dla oprogramowania antywirusowego, systemu operacyjnego oraz wszystkich innych oprogramowań, które używamy. Jeżeli nasze oprogramowanie posiada możliwość automatycznego instalowania aktualizacji to należy włączyć taką opcję. Należy pamiętać o tym, aby osobiście sprawdzać czy aktualizację są instalowane, ponieważ brak aktualizacji oprogramowania może spowodować bardzo wiele negatywnych konsekwencji.

Uważnie korzystaj z stron internetowych.

Pamiętaj, aby nie korzystać z stron internetowych z nielegalnym oprogramowanie, muzyką, filmami i innymi treściami. Korzystanie z takich stron internetowych powoduje bardzo duże ryzyko. Ryzyko wynika z tego, że na takich stronach znajduje się złośliwy kod, który może zaszkodzić naszemu komputerowymi.

Używaj bezpiecznych haseł. 

Hasła, które stosujemy w celu zalogowania się do komputera czy innego konta powinny spełniać zasady bezpieczeństwa. Bezpieczne hasło to takie, które jest trudne do złamania. Bezpieczne hasło to takie, które:

 • posiada minimum 8 znaków,
 • posiada litery duże i małe,
 • posiada cyfry,
 • posiada znaki specjalne.

Pamiętaj, aby unikać stosowania na przykład takich haseł jak:

 • 123456,
 • qwerty.

Istotną rzeczą, o której należy pamiętać to, aby stosować różne hasła, a nie wszędzie takie samo.

Używaj bezpiecznej przeglądarki.

Bardzo duża ilość zagrożeń pochodzi podczas przeglądania internetu. Związku z tym ważne jest, aby posiadać bezpieczną przeglądarkę, która nie narazi naszego komputera na atak. Za przeglądarki bezpieczne uważa się:

 • Google Chrome,
 • Internet Explorer,
 • Mozilla Firefox,
 • Opera,
 • Safari.

Używaj przy otwieraniu załączników.

Na pocztę elektroniczną przychodzą nam różnego rodzaju wiadomości, które mogą posiadać załączniki. Otworzenie załączniki może spowodować zainfekowanie naszego komputera. Związku z tym należy pamiętać, aby zastanowić się czy musimy otwierać dany załącznik. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do jego treści to należy go nie otwierać. W celu upewnienia się czy danych załącznik jest bezpieczny należy skontaktować się z nadawcą wiadomości.

Oceń post