5 dobrych nawyków, gdy zażywasz antybiotyki

antybiotyki

Aby antybiotyki działały, muszą być podawane w określony sposób. Często lekarze nie przekazują nam dokładnych instrukcji co do zażywania leków, bądź też wypadają nam one z głowy. Na szczęście przygotowaliśmy dla Was pięć dobrych nawyków, jakie warto stosować przyjmując antybiotyki!

1. Zażywaj lekarstwo zawsze o tej samej porze

Stężenie antybiotyku powinno utrzymywać się w organizmie zawsze na tym samym poziomie, w związku z czym każde, nawet najmniejsze opóźnienie może spowodować ponowny wzrost ilości chorobotwórczych bakterii i sprawić, że leczenie nie przyniesie efektów.

2. Zadbaj o florę bakteryjną swojego organizmu 

Włącz do swojej diety kefiry, jogurty i maślanki a w razie długotrwałej kuracji antybiotykiem poproś lekarza o przepisanie specjalnych suplementów oraz leków przeciwgrzybicznych. Spożywaj je także po zakończeniu leczenia.

3. Popijaj antybiotyki wodą

Każdy inny płyn może wejść w reakcje z zawartością tabletki i zmienić jej działanie. Zwłaszcza soki z cytrusów i napoje mleczne zmniejszają wchłanianie się antybiotyku.

4. Zrezygnuj z przyjmowania witamin i suplementów diety

Oczywiście, tylko na czas brania antybiotyku. Witaminy w takiej sytuacji odżywiają nie Twój organizm, ale organizmy bakteryjne, a suplementy niejednokrotnie wiążą się z substancjami zawartymi w antybiotykach zmieniając lub niwelując ich działanie. Po tego typu specyfiki sięgnij już po wyleczeniu.

5. Nie wysypuj zawartości kapsułek

Większość leków sprzedawanych w postaci kapsułek musi być dostarczane właśnie w takiej formie do żołądka, bo inaczej zostałyby zniszczone przez kwas solny. Poza tym niszcząc kapsułki dostarczamy do organizmu mniejszą ilość leku, co ma bardzo duże znaczenie.

 

 

Oceń post