10 mitów na temat papierosów

10 mitów na temat papierosów

Obecnie w Polsce możemy zanotować o wiele mniejszą ilość palaczy, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Odsetek ten jednak jest spory. Wokół palenia papierosów urosło wiele mitów, które palacze uważają za swoją wymówkę, aby usprawiedliwić swój nałóg. Czas przedstawić i obalić dziesięć najpopularniejszych mitów.

Mit 1: Papierosy pomagają łagodzić stres

Niestety, ale papierosy znacząco podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Dla osoby, która nie pali na co dzień nie złagodzą one objawów stresu. Ukojenie w papierosach znajdą tylko i wyłącznie nałogowi palacze z powodu zaspokojenia ich głodu nikotynowego.

Mit 2: Rzucanie palenia wymaga stalowej woli

Każdy z nas jest w stanie rzucić palenie. Jest to oczywiście bardzo trudne, gdyż nikotyna jest bardzo silnie uzależniającą substancją. Po jej odstawieniu zadbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale również twojej rodziny, która przez Ciebie stała się biernymi palaczami. Warto mieć świadomość, że paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również swoich bliskich.

Mit 3: Kilka papierosów dziennie nie stanowi problemu

Niestety, ale naukowcy udowodnili, że wypalenie nawet jednego papierosa dziennie może przynieść ogromne skutki zdrowotne, zwłaszcza dla osób, które są genetycznie obciążone rakiem płuc.

Mit 4: Cienkie papierosy są zdrowsze

W ostatnim czasie pojawiły się badania naukowe, które udowodniły, że cienkie papierosy są tak samo szkodliwe jak grubsze. Dotyczy to również papierosów typu light oraz mentolowych. Lekarze twierdzą, że najgorsze są zwłaszcza papierosy smakowe, ponieważ zawierają one substancję, które ułatwiają wchłanianie nikotyny.

Mit 5: Palenie sprzyja odchudzaniu

Mit ten powstał ponieważ wiele osób tłumi głód nikotynowy za pomocą jedzenie. Oznacza to, że po odstawieniu papierów możemy przytyć kilka kilogramów z powodu zwiększenia ilości przyjmowanego pożywienia. Nie jest to związane z samym procesem palenia, a jego rzuceniem.

Mit 6: Bez zaciągania nie szkodzę sobie

Palenie bez zaciągania nazywane jest paleniem biernym, które jest również szkodliwe. W tej sytuacji i tak do naszych płuc trafia wiele toksycznych substancji, które uwalniane są z papierosa.

Mit 7: Najlepiej zacząć od ograniczenia

Dla naszego zdrowia jest oczywiście lepiej, jeśli się pali mniej, niż więcej. W praktyce jednak różnica nie jest, aż tak duża. Najlepszym sposobem, aby zadbać o nasze zdrowie jest po prostu pozbycie się tego nałogu.

Mit 8: Odstawiając papierosy, tracisz coś

Większość palaczy boi się, że rzucając palenie utracą zdolność koncentracji, czy pretekst do spotkań towarzyskich. Warto zastanowić się, czy miałeś podobne problemy przed rozpoczęciem palenia. W 99% przypadków zobaczysz, że tego typu problemy nie występowały, zanim zacząłeś palić papierosy to i nie wystąpią, gdy skończysz z nałogiem.

Mit 9: Palisz papierosy, ponieważ je lubisz

Istnieje wiele rzeczy, które lubisz i nie spożywasz ich codziennie lub całkowicie możesz się bez nich obejść. Do tej kategorii możemy zaliczyć słodycze, piwo, czy frytki. Papierosy nie są w smaku przyjemne i smaczne, dlatego nie ma potrzeby oszukiwać samego siebie, że Ci smakują.

Mit 10: Palenie sprawia mi przyjemność

Palenie sprawia przyjemność tylko dla osób uzależnionych. Jest to związane z zaspokojeniem głodu nikotynowego. Nie jest to prawdziwe uczucie przyjemności.

4.1/5 - (ilość ocen: 16)