10 mitów na temat odchudzania
Kilka kilogramów mniej na wadze, parę centymetrów mniej w obwodach, smukłe ciało i atrakcyjny wygląd – to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Żeby osiągnąć swoje cele, wprowadzają w życie restrykcyjne diety i katują się ćwiczeniami. Aby jednak chudnąć zdrowo i skutecznie, warto wiedzieć, które obiegowe opinie na temat odchudzania są nieprawdziwe.
1. Każdy tłuszcz jest zły
Osoby na diecie bardzo często wystrzegają się tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że tłuszcz tłuszczowi jest nierówny. Ten zdrowy, na przykład z orzechów czy awokado jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie zrujnuje naszej sylwetki tak, jak mogą to zrobić tłuszcze trans. Błędem jest też uporczywe wybieranie produktów o obniżonej zawartości tłuszczu, które mają sporo cukru i innych niezdrowych dodatków.
2. Trzeba unikać owoców – to cukier!
W czasie diety na listę produktów zakazanych trafia także cukier. Zdarza się, że wystrzegamy się go z uporem maniaka, na przykład całkowicie rezygnując z owoców. Tymczasem jabłko czy kawałek arbuza mogą skutecznie zmniejszyć ochotę na słodycze, jednocześnie dostarczając znacznie mniejszej liczby kalorii. Warto jednak jeść owoce od rana, by organizm miał czas na przetworzenie zawartego w nich cukru.
3. Żeby schudnąć należy zjadać mniej kalorii niż potrzebuje twój organizm
Liczenie kalorii na diecie to dość popularne zajęcie. Tymczasem, dla dobrych efektów odchudzania, znacznie większe znaczenie ma jakość dostarczanych kalorii niż ich ilość.
4. Ćwiczenia wystarczą, by trzymać linię
Kiedy katujesz się na siłowni, starasz się zrobić kilka serii więcej, aby nie ograniczać sobie jedzenia. Warto pamiętać, że ćwiczenia to tylko 30% końcowego efektu. Popularne powiedzenie głosi, że „brzuch robi się w kuchni”. Jeśli niezdrowo jesz, ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych efektów.
5. Dietę trzeba trzymać przez kilka tygodni
Zdrowe odżywianie nie powinno stanowić tymczasowej zachcianki, ale powinno wejść nam w krew. Aby uniknąć efektu jo-jo i długo cieszyć się zdrową sylwetką, należy trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe.
6. Nie wolno jeść glutenu
Ostatnio coraz częściej spotykamy się z modą na bezglutenowe jedzenie. Rezygnujesz z niego, bo tak robi twoja ulubiona gwiazda? To błąd. Gluten muszą ograniczać osoby chore na celiakię. W innych przypadkach rezygnacja z glutenu jest bezcelowa i nie wpłynie na utratę wagi.
7. Jeśli nie chodzisz głodny, nie schudniesz
To jeden z groźniejszych mitów! Przy odchudzaniu należy jeść 5 niewielkich posiłków dziennie i nie dopuszczać do uczucia głodu. W ten sposób podkręcamy swój metabolizm i uczymy organizm regularnego spalania kalorii, zamiast odkładania zapasów.
8. Im mniej jesz, tym szybciej schudniesz
Znacznie ograniczanie porcji jedzenia może prowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych, ale niekoniecznie nieść ze sobą wymarzoną utratę wagi.
9. Fast food? Zapomnij o nim na zawsze!
Jeśli codziennie jesz zdrowo i żyjesz aktywnie, od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na niezdrową przekąskę. Ważne tylko, aby ustalić, jak często możesz zjeść słodycze czy przekąskę typu fast-food (np. raz w miesiącu) i skrupulatnie tego przestrzegać. Pomocne może okazać się zapisywanie „złych” posiłków w kalendarzu.
10. Tabletki są niezbędne do odchudzania
Osoba, która zdrowo się odżywia i ćwiczy, nie potrzebuje żadnych wspomagaczy, by schudnąć. Odchudzające suplementy diety mogą pomóc, ale nie są niezbędne przy odchudzaniu.