10 ciekawostek o Gdyni, które mogą Cię zaskoczyć!
Gdynia jest miastem bardzo młodym, dlatego nie ma tutaj zabytków klasy 0, starych kościołów czy galerii sztuki dawnej. Co nie znaczy, że nie ma co w niej oglądać. Oczywiście do Gdyni przyjeżdża się ze względu na plażę no i bliskość Sopotu i Gdańska. Ale z pewnością miasto to ma kilka ciekawostek, o których warto pamiętać.
Gdynia jest kolebką tzw. gdyńskiego modernizmu. To architektura inspirowana morzem i pływającymi po nim statkami. Obłe kształty, szczególnie balkonów, architektura mostka kapitańskiego, charakterystyczne budynki mieszkalne to pozostałości po tym stylu dostępne prawie już tylko w Gdyni i Pradze. Spacerując w centrum miasta, łatwo dostrzec te cechy na wielu budynkach.
Gdynia to oczywiście plaże. Główną plażą jest ta miejska, zatłoczona i wypełniona do ostatniego miejsca. Ale gdy tylko zdecyduje się na dłuższy spacer, czy dojazd samochodem, idąc w kierunku Orłowa, spacerujemy po równie wspaniałej plaży. Czysty piasek, przezroczysta woda, to cechy tej samej plaży tylko troszkę dalej, a ludzi znacznie mniej.
Plażą można dojść do samego Sopotu i jeszcze dalej. Choć to już nieco dłuższy spacer. Ale droga plażą wzdłuż samej wody do Orłowa czy do Sopotu, z klifem nad głową w piękny poranek to czysta przyjemność.
Kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła na Kępie Oksywskiej po raz pierwszy pojawił się już w XIII wieku. Wielokrotnie spalony i zniszczony również podczas II wojny światowej jest najstarszym kościołem w Gdyni.
Jednym z charakterystycznych miejsc w Gdyni jest dworzec. Mieszkańcy miasta i turyści codziennie wsiadają tam i wysiadają z pociągów, a warto wiedzieć, że budynek dworca kolejowego to kolejny przykład modernizmu. Pierwszy dworzec otwarto w 1894 roku, a zmodernizowano po decyzji budowy gdyńskiego portu. To stamtąd, jeszcze w XIX wieku, ulicą Starowiejską można było dotrzeć do gdyńskiego kurhausu dla wczasowiczów. W podziemiach dworca znajduje się schron przeciwlotniczy.
Gdynia posiada wyjątkową budowlę prawie w samym swoim centrum. To rzadki w Polsce przykład konstruktywizmu – Miejska Hala Targowa, zbudowana przed samą wojną. Tak jak wtedy, tak i teraz prowadzi się w niej sprzedaż warzyw, owoców, ryb, mięsa i ubrań. W okresie komunistycznej biedy to głównie tam handlowało się płodami rolnymi z okolicznych gospodarstw oraz wszystkim tym co przywozili ze sobą z rejsów marynarze.To tam kupowało się amerykańskie jeansy, czekoladę czy pomarańcze.
W gdyński porcie, zbudowany w 1933 roku powstał Dworzec Morski. To stamtąd wypływały w morze wielkie transatlantyki kursujące do USA, to tam przybijał słynny Batory i Stefan Batory. Tam dokonywała się obsługa pasażerów i towarów w Urzędzie Celnym. Nad głowami, pomiędzy burtą wielkiego „pasażera” a składem celnym na pierwszym piętrze budynku, na taśmie kursowały bagaże pasażerów. Dzisiaj znajduje się w budynku dworca Muzeum Emigracji.
Pomorski Park Technologiczny to nie tylko siedziba startupów, ale również Centrum Nauki Experyment. Codziennie można oglądać w nim stałą wystawę z pogranicza nauki i techniki. Doskonałe rozwiązanie na deszczowe, wakacyjne dni.