10 ciekawostek o Gdańsku, które mogą Cię zaskoczyć!

Co roku wypoczywasz w tym pięknym polskim kurorcie i wydaje ci się, że Gdańsk nie ma przed tobą żadnych tajemnic? Sprawdź to, zapoznając się z poniższym zestawieniem ciekawostek!

  1. Pierwsze skojarzenie z Gdańskiem to „Solidarność”. Nie każdy jednak wie, że pamiętne tablice z 21 postulatami wysuniętymi przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy 17 sierpnia 1980 roku zostały wpisane na listę Pamięci Świata, sformułowaną przez UNESCO.
  2. Gdański Ogród Zoologiczny, zlokalizowany w dzielnicy Oliwa, to największy tego typu obiekt w Polsce – rozciąga się na obszarze 123 hektarów.
  3. Przedwojenny Gdańsk był istotnym ośrodkiem sportów zimowych – pamiątką po tamtych czasach jest skocznia narciarska, którą można znaleźć w Dolinie Radości.
  4. Piza to niejedyne miasto ze spektakularnie „krzywym” budynkiem. Przechadzając się przez Nowe Miasto, a konkretnie mijając zbieg ulic Lawendowej i Świętojańskiej, nie sposób nie dostrzec tak zwanego Krzywego Domu: który jest nienaturalnie nachylony ku gruntowi.
  5. Najczęściej powtarza się, że II wojna światowa rozpoczęła się właśnie w Gdańsku – w chwili, gdy z niemieckiego okrętu Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały, biorące na cel półwysep Westerplatte. Tak naprawdę rozegrało się to już po tym, jak niemieckie siły powietrzne zbombardowały Wieluń – miasto w głębi kraju, położone w obecnym województwie łódzkim. Mimo tego, nawet w szkolnych podręcznikach do historii częściej mówi się o Gdańsku, przechodząc od razu do bohaterskiej obrony załogi na Westerplatte.
  6. Gdańska Bazylika Mariacka, świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to największy w Europie średniowieczny kościół, wzniesiony z cegły. Wysokość jej wieży (78 metrów) sprawia też, że to druga co do wysokości budowla Starego Rynku.
  7. Ulica Długie Pobrzeże tak naprawdę nie jest ulicą – to most na wodzie. Dawniej było to miejsce cumowania statków.
  8. W XIX wieku Gdańskie Stogi zostały uratowane przez Duńczyka, który sadził drzewa i krzewy na wydmach, które groziły zasypaniem całej dzielnicy.
  9. Z elewacji kamienicy, stojącej na rogu ulic Okopowej oraz Świętej Trójcy, wyłania się rzeźba psa. To nietypowe dzieło sztuki upamiętnia wzruszającą historię, należącą do miejskich legend Gdańska. Opowiada ona o stojącej tu niegdyś, bardzo starej i zniszczonej chacie, w której mieszkali staruszek i jego pies. Pewnego feralnego dnia dom zawalił się, zamykając staruszka w pułapce gruzów. Wierny pies niestrudzenie przekopywał miejsce tragedii, starając się uratować pana. W końcu tego dokonał, ale cały ten trud przypłacił własnym życiem.
  10.  W miejscu, gdzie obecnie stoi Fontanna Neptuna, pierwotnie znajdowała się drewniana studnia. Jej obecność okazała się nieodzowna, jako że woda pitna dostępna w mieście prezentowała kiepską jakość. Na początku XVII wieku postanowiono ową studnię jakoś przyozdobić – zdecydowano się na postać greckiego boga mórz i oceanów. Tworzenie figury zajęło kilka lat, a efekt wysiłków liczy sobie ponad 650 kilogramów i jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Gdańska.
Oceń post